Členovia odborných porôt o nich rozhodovali v deviatich kategóriách. Ocenenia si laureáti prevzali v nedeľu 20. marca na slávnostnom galavečere v SND. Krištáľové krídlo získalo spolu 10 laureátov, ktorí v roku 2021 dosiahli vo svojom odbore výnimočný počin.
Veľká porota rozhodla aj o laureátovi Mimoriadnej ceny, ktorú udelila motocyklovému pretekárovi Štefanovi Svitkovi.
Krištáľové krídlo každý rok oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, hospodárstva, kultúry, filantropie či športu. Z vyše 140 nominácií za rok 2021, ktoré do odborných diskusií priniesli porotcovia, ale aj široká verejnosť, sa do finálneho výberu dostalo 27 nominácií.
Laureáti Krištáľového krídla za rok 2021
Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia tento rok získala Adriana Havašová, výkonná riaditeľka a psychologička Poradenského Centra Nádej, ktorá dlhodobo pomáha obetiam domáceho a partnerského násilia začať nový život.
Manželia Milan a Tatiana Kovalančíkovci si odniesli cenu v kategórii Hospodárstvo. Stoja za spoločnosťou Mobilonline, s.r.o., najväčšou sieťou predajní mobilov na Slovensku, ktorá sa špecializuje na oblasť predaja, výkupu a servisu mobilných telefónov, čím firma šetrí životné prostredie a telefónom dáva druhú šancu na život. Ich najnovším počinom je ekologická predajňa, ktorú firma otvorila v rodnom Lučenci. Predajňa je vyrobená z recyklovaného papiera, recyklovaného dreva a skla. Ich cieľom je v čo najväčšej miere chrániť prírodu a byť lídrom v oblasti recyklovania mobilných telefónov, smart hodiniek, tabletov a notebookov.
V kategórii Hudba získala ocenenie jedna z najhranejších a najobľúbenejších slovenských skupín Peter Bič Project. Nomináciu dostala za vydanie nového štúdiového albumu s názvom Hlava.
Ocenenie v kategórii Šport porota udelila Slovenskému reprezentantovi v rýchlostnej kanoistike v súťaži štvorkajaku a dvojkajaku Erikovi Vlčekovi. Ako prvý Slovák v histórii si pripísal v roku 2021 už svoju šiestu účasť pod piatimi kruhmi, čo je historický rekord v počte olympijských účastí. Z olympiády v Pekingu si odniesol bronzovú medailu.
Prof. MUDr. Peter Šimko, CSc. získal Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Je špičkovým odborníkom v oblasti chirurgie, dlhoročným hlavným odborníkom MZ SR pre úrazovú chirurgiu. Viac ako dve dekády ako prednosta vedie Kliniku úrazovej chirurgie LF SZU a UNB Nemocnice akademika Ladislava Dérera v Bratislave a v súčasnosti ako rektor Slovenskú zdravotnícku univerzitu.
V kategórii Inovácie a startupy patrí ocenenie Matejovi Ftáčnikovi, technologickému podnikateľovi roka 2019 a spoluzakladateľovi softvérovej firmy Vacuumlabs a Vacuum Group s inkluzívnym ekosystémom, ktorý sa usiluje zmeniť svet k lepšiemu. Má tím vyše 500 odborníkov v oblasti budovania produktov a služieb s modernými technológiami v 13 firmách. V portfóliu má štyri oblasti - legaltech, healthtech, fintech, crypto a na konte desiatky najmodernejších riešení dodávaných startupom a korporáciám. Organizuje pravidelné workshopy, hackathony a konferencie o moderných technológiách zvané ReactiveConf.
M. Ftáčnik spoluzaložil The Spot Booster, prvý slovenský startupový kreatívny priestor a akcelerátor, ktorý formoval lokálny startupový ekosystém širokou škálou komunitne orientovaných aktivít. Zároveň je spoluzakladateľom prvej LGBTQ+ bankovej služby v USA s názvom Daylight. V roku 2021 zaznamenala úspechy a napriek globálnej pandémii a neistote v bankovníctve si našla tisícky záujemcov vďaka silnej podpore komunity, ktorou je založená a vedená.
„Chcem poďakovať najmä kolegom, ktorí sú so mnou spolu na tejto ceste už desať rokov. Začínali sme v kancelárii, kde sa nedalo otvoriť ani okno, a dnes sme schopní robiť systémy a softwér pre celý svet," povedal pri preberaní ocenenia zanietený podnikateľ M. Ftáčnik. Následne v príhovore predstavil aj svoj sen pre Slovensko.
„ Malo by sa nám dariť robiť viac inovatívnych a nových vecí, aby sme odišli z tradičného hospodárstva do inovácií, aby sme mohli byť na týle svetového priestoru. To sa nám podarí len vtedy, ak budeme otvorení novým myšlienkam. Inovácie vznikajú na priesečníku zdanlivo nespojiteľných vecí. Keď budeme schopní tieto veci spájať, mať pritom otvorenú myseľ a nebudeme sa báť vecí, ktoré nepoznáme, verím, že zo Slovenska spravíme nový inovačný hub Európy."
Divadelná režisérka a priekopníčka alternatívnych prístupov Sláva Daubnerová získala ocenenie v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie.
V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie prevzal Patrik Illo, sklársky dizajnér a vizuálny umelec, ktorý vo svojom diele spája úctu k remeslu aj experimentovanie, design sériových výrobkov a tvorbu unikátnych sklenených artefaktov.
V kategórii Publicistika a literatúra ocenila porota Krištáľovým krídlom jedného z najvýznamnejších slovenských prozaikov a literárnych vedcov Stanislava Rakúsa. V roku 2021 vydal knihu poviedok Ľútostivosť, kde uplatňuje nový typ poetiky.
Mimoriadna cena
Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla aj o laureátovi Mimoriadnej ceny. Táto cena sa udeľuje osobnostiam za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí alebo iný výrazný počin v hodnotenom roku.
Tento rok ju porota udelila motocyklovému pretekárovi Štefanovi Svitkovi, ktorý v januári na Rely Dakar 2021 predviedol špičkové športové výkony, ale aj mimoriadny ľudský rozmer zápolenia a športového ducha. Počas pretekov zastavil, aby pomohol zranenému súperovi. Argentínčanovi Lucianovi Benavidesovi pomáhal v 9. etape, ktorá viedla kamenistým riečiskom a sprevádzalo ju množstvo pádov.
Argentínčan si pri páde zlomil ruku a Štefan Svitko pri ňom počkal až do príchodu vrtuľníka s lekárom. Nebolo to prvý raz, čo Štefan zastavil počas pretekov, aby pomohol svojim súperom. Jeho hrdinstvo pri záchrane portugalského jazdca Paula Goncalvesa v roku 2020 (spolu s Tobym Pricom) nezostane nikdy zabudnuté. Tomuto činu v 7. etape predchádzala i ďalšia nezištná pomoc, a to hneď v druhej etape, keď Štefan bez zaváhania poskytol pomoc zranenému Danielovi Nosigliovi Jagerovi z Bolívie.
Trojnásobný majster Európy a niekoľkonásobný majster SR v enduro a cross country nakoniec obsadil na Rely Dakar 2021 konečné 8. miesto. Od roku 2010 nechýbal Š. Svitko na Dakare ani jediný raz. V januári odštartuje na slávnej rely po trinástykrát.
Hviezdy umeleckého večera
Jubilejný 25. ročník priniesol v rámci slávnostného galavečera niekoľko programových prekvapení. Hostí a divákov galavečerom sprevádzalo netradičné zoskupenie až desiatich moderátorov.
Spoločným vystúpením „The Divas Dance" otvorili galavečer operné divy Adriana Kučerová, Terézia Kružliaková a Rebeka Jenisová. V duete „Naše hriechy“ sa v sprievode Symfonického orchestra SRO predstavili Ema Drobná s Adamom Ďuricom. S emóciami nabitou piesňou „Show must go on“ vystúpil v sprievode symfonického orchestra SRO kráľ 7. série šou československej SuperStar Adam Pavlovčin. Skladba „Lovin you“ odznela v saxofónovej verzii Radovana Tarišku s Monikou Bagárovou. V programe vystúpil aj Michal Noga. O slávnostnú atmosféru a výnimočný divácky zážitok sa postaral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša.
História Krištáľového krídla
Ocenenie sa udeľuje od roku 1997. V roku 2018 bola pridaná populárna hudba a inovácie a startupy. O ocenení v každej kategórii rozhoduje porota zložená z odborníkov pôsobiacich v danej oblasti. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je podľa organizátorov „objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia úctu“. Udeľuje sa i mimoriadna cena za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí či iný významný počin.
Krištáľové krídlo už štvrťstoročie intenzívne hľadá, vyzdvihuje a oceňuje kvality ľudí, ktorí nám pomáhajú, ktorí nás inšpirujú a reprezentujú doma i vo svete. Za 25 rokov svojej existencie ocenilo prácu vyše 300 výnimočných osobností.
Poslaním Krištáľového krídla je odmeňovať a dávať do pozornosti významné osobnosti, ktoré svojou prácou robia spoločnosť plnšou, krajšou a hodnotnejšou.