Pokračovanie filmu Top Gun s názvom Top Gun: Maverick zarobilo prvý víkend v amerických kinách 124 miliónov dolárov. Toľko počas prvého premietacieho víkendu neutržil žiadny iný film herca Toma Cruisa, napísal server finančnej televízie CNBC.

Rekordné tržby

Jeden z najobsadzovanejších hercov, ktorý sa preslávil ako neohrozený kaskadér, zarobil kinám od roku 1981 viac ako 4,2 miliardy dolárov. Nikdy predtým ale film s ním neutržil cez prvý víkend premietania viac ako 65 miliónov dolárov.

Snímka filmových spoločností Paramount a Skydance zarobila ďalších 124 miliónov dolárov v zahraničí, čo je dohromady za víkend 248 miliónov dolárov. Produkčné štúdio očakáva, že počas aktuálneho víkendu, ktorý je v Spojených štátoch kvôli oslavám Dňa obetí vojny o dva dni predĺžený, film vynesie 151 miliónov dolárov. V nasledujúcich týždňoch by si mal v kinách udržať silnú pozíciu, pretože bude čeliť obmedzenej konkurencii až do 10. júna, kedy uvedú film Jurassic World: Dominion (Jurský svet: Nadvláda) od spoločnosti Universal.

Sezóna je späť

,,Letná filmová sezóna je späť," citoval CNBC mediálneho analytika spoločnosti Comscore Paula Dergarabediana. ,,Snímka Top Gun: Maverick je úžasnou pripomienkou toho, že keď spojíte jednu z posledných skutočných filmových hviezd so skvelým rozprávaním, ponáhľajú sa do kín diváci všetkých vekových kategórií," dodal.

Úspech filmu je vzpruhou pre kiná, ktoré sa stále spamätávajú z dopadov pandémie covidu-19. Film Top Gun: Maverick prilákal staršie publikum, vytúženú demografickú skupinu, ktorá sa odvtedy, čo sa kiná v polovici roku 2020 začali znovu otvárať, do nich vracala pomalšie.