Externá zvuková karta – to znie ako nejaký počítačový komponent, ktorý je určený len pre IT nadšencov alebo možno hudobníkov. Technicky je to správne. Ale X3 od spoločnosti Creative je, naopak, veľmi jednoduchým a pritom praktickým doplnkom, ktorý vie plnohodnotne využiť aj ten najväčší laik. Jedinou podmienkou okrem zaplatenia sumy okolo 125 eur je mať aspoň minimálny záujem o lepší než bežný zvuk.

Sound Blaster X3 má jednoduché a praktické ovládanie
Zdroj: Creative

Je to rovnaké pri všetkom a záleží len od konkrétneho záujmu každého z nás. Môžete si kúpiť generické náramkové hodinky v predajni oblečenia a budú fungovať. Alebo televízor neznámej ázijskej značky a tiež si na ňom bez problémov pozriete film. Ale ak vám záleží na doplnkoch, tak hodinky kúpite radšej v renomovanom hodinárstve. A ak na zážitku z filmu, tak investujete do kvalitnejšieho modelu s merateľne kvalitnejším obrazom.

Aspekty kvality

Rovnako aj každý jeden počítač, notebook alebo herná konzola má integrovanú zvukovú kartu, ktorá funguje vcelku fajn. Lenže za pár desiatok eur môže byť zvukový výstup objektívne lepší a možno aj zábavnejší. V prípadne X3 od značky Creative je okrem zlepšenia zvuku bonusom aj množstvo ďalších doplnkových funkcií a tiež technológia Super X-Fi.

Ostáva ešte odpovedať si na jednu dôležitú otázku. Pri kvalite zvuku záleží na všetkých jeho aspektoch. Kvalitný musí byť samotný zdroj zvuku. Potom na kvalitu vplýva prehrávač, zosilňovač alebo iný medzistupeň. A nakoniec to je výstup v podobne reproduktorov alebo slúchadiel.

Tak do čoho investovať? Priplatiť si za službu Tidal, ktorá streamuje bezstratové formáty hudby? Alebo radšej do zosilňovača ako testovaný Sound Blaster X3? Nebude stačiť vymeniť nejaké štupľové slúchadlá, ktoré ste dostali k mobilu, za niečo kvalitnejšie?

Sound Blaster X3 zadná strana
Zdroj: Marián Biel

Odpoveď je pomerne jednoduchá. Čím viac z týchto troch pilierov kvalitného zvuku budete vylepšovať, tým lepšie.

Omnoho komplikovanejšie by sa odpoveď hľadala v prípade, ak máte k dispozícii len obmedzený rozpočet. Otázka by potom mohla znieť, či kúpiť X3 za 125 eur a k tomu nejaké slúchadlá za 75 eur, alebo len slúchadlá, ale za 200 eur. Asi je dobre začať poriadnymi slúchadlami. Tie sa dajú použiť na všetko a všade. X3 je síce univerzálne zariadenie, ale na cesty si ho nevezmete.

Personalizovaný priestorový zvuk

Značka Creative je vo svete zvuku legendou už takmer štyri desaťročia. V ponuke má aj zariadenia pre bežných používateľov, ktorých nie sú fanúšikovia skladania počítačov. Už dávnejšie som mal príležitosť otestovať technológiu Creative Super X-Fi a podľahol som jej. Dokáže totiž novým spôsobom zmeniť kvalitu zvuku. Alebo presnejšie, veľmi dôveryhodne vytvára dojeme, že hudbu, filmy či hry počúvate cez kvalitnú sústavu reproduktorov v zvukovom štúdiu alebo inej miestnosti s upravenou akustikou. Je to niečo úplne iné ako si len zapnúť virtuálny priestorový zvuk Dolby a podobne.

Super X-Fi profil sa vytvára na základe tvaru lebky a sluchovodu
Zdroj: Creative

Najprv je potrebné si vytvoriť Super X-Fi profil. Používa sa na to mobilná aplikácia, cez ktorú si odfotografujete tvár a uši. Vytvorí sa personalizovaný profil zvukovodu a umelá inteligencia tomu prispôsobí zvuk. Navyše Creative tento algoritmus ešte upravil podľa konkrétneho modelu slúchadiel od značiek ako Sony, Sennheiser, Sure a ďalších.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa