Všetci sme laboratórne myši 

Nový dokument z netflixovskej dielne si rýchlo našiel miesto na prvom mieste rebríčka sledovanosti na Slovensku. Niet sa čomu čudovať. Téma, ktorej sa venuje The Social Dilemma, už ani nemôže byť viac aktuálna. 

,,Boj proti sociálnym sieťam nie je vyrovnaný boj. Oni o vás vedia všetko a vy o nich nič.”
The Social Dilemma

93-minútový dokument bol pre režiséra Jeffa Orlowského zaujímavým obratom v tvorbe. Jeho ostatné dva dokumenty mali vyslovene prírodopisný charakter. V minulosti totiž natočil filmy o miznutí korálových útesov a topiacich sa ľadovcoch. V roku 2020 si zobral na mušku ďalšiu ľudskú katastrofu – ľudí samotných. Spolu so Social Dilemma sa, v zrejme najobľúbenejšej česko-slovenskej filmovej databáze, držia v červených farbách. Kritici im teda pripisujú viac ako 70 percent. Už tým sa zaraďuje jednou nohou do úspechu.

Prečo si ho pozrieť? 

Jednoduchá odpoveď na jednoduchú otázku. Lebo aj vy ste používateľom sociálnych sietí. Pravdepodobne aj tento článok čítate z mobilu. Keď odídete zo stránky Trendu (ešte sa tu, prosím, trochu zdržte), pôjdete si „prescrollovať“ všetky aplikácie, ktoré máte v telefóne. Z telefónov vstávate a s telefónom zaspávate. Pozriete sa naň a viete, že vždy keď po ňom siahnete, rozsvieti sa a ukáže vám niečo nové. Vždy niečo nové…

Orlowski sa naozaj „pohral“ s koncepciou. Vytvoril zaujímavý pohľad, ktorým sa pozerá za hranice dokumentárneho filmu. Okrem dychberúcich výpovedí ľudí, ktorí stáli pri zrode Facebooku, Instagramu či Googleu samotného, v ňom nájdete i pomerne nevšedný sprievodný dej. Namiesto nudných „ilustrákov“ sledujete paralelne príbeh rodiny, ktorá sa neúspešne snaží bojovať s nástrahami internetu. 

Pripravte sa na Deň prvý

Jude Law
Zdroj: HBO

Jeden veľký mysteriózny otáznik. Taký je prvý diel seriálu The Third day. HBO krotí naše vášne, a preto nevypúšťa všetkých šesť dielov tejto novej minisérie naraz. A možno by sme to ani celé za jeden večer nezvládli. Alebo? 

Seriál je rozdelený na dve časti – Leto a Zimu, ktoré spája jeden tajuplný anglický ostrov.  Cez noc ho od pevniny oddelí voda. Hlavnému hrdinovi Jude Lawovi sa plávať nechcelo, a tak sa čoraz viac zamotal do diania v tejto ojedinelej komunite. Vážia si tradície, hovoria jej členovia. Niečo na nich však porušuje hranice normálnosti. 

,,Veľa ľudí má strach z bolesti. Nevedia, aké hrejivé môže byť jej objatie.”
The Third Day

Leto patrí Samovi (Jude Law), ktorého nečakané udalosti pritiahnu na ostrov ako magnet. A zhodou nenáhodných náhodných okolností na ňom aj ostáva. V Zime sa môžeme tešiť na Helenu, ktorú hrá Naomie Harrisová, známa aj z bondoviek. Ako sa však ich príbehy prepoja? Dej je plný mystérie, a až nechutne zvláštnych scén. Avšak bez prvoplánových prestrihov či hororových gýčov. 

Od prvého dielu s názvom Father nečakajte žiadne odpovede. Zapliesť sa môžete, podobne ako Sam, v lesných papradiach. Miniséria z dielne HBO rozhodne má čo ponúknuť. Dajte šancu prvému letnému dňu.