Niektoré z nich sú súčasťou našej každodennej hygieny, od čistiacich prostriedkov až po výrobky na starostlivosť o pleť, ako sú krémy a dezodoranty. Žiaľ, čoraz častejšie sa stáva, že kozmetické prípravky spôsobujú podráždenie, pálenie, svrbenie, vysušenie pokožky a môžu dokonca viesť k nepríjemnému kontaktnému ekzému. Hlavnými alergénmi v kozmetike sú použité vonné látky, umelé farbivá a druh a množstvo použitých konzervačných látok.

Aký je rozdiel medzi kozmetikou a dermokozmetikou?

Ak výrobok, ktorý používame, spôsobuje alergén, zvyčajne si ideme do lekárne kúpiť lekárenskú kozmetiku, známu aj ako dermokozmetika. Ide o prípravky na hranici medzi liekom a kozmetikou. Majú nielen ošetrujúci, ale aj terapeutický účinok na pokožku. Ich funkciou je často podporiť liečbu rôznych dermatologických problémov, ako je atopická dermatitída, psoriáza, akné alebo rosacea.

Dermokozmetika je primárne určená na uspokojenie potrieb citlivej a alergickej pokožky zvyčajne postihnutej dermatologickými ochoreniami. Ich výroba prebieha v sterilných podmienkach a so zvýšenými požiadavkami na kvalitu, ktoré niekedy pripomínajú výrobu liekov. Vznikajú pod dohľadom odborníkov z rôznych oblastí vrátane dermatológov, kozmetológov, chemikov a biológov. Lekárenská kozmetika neobsahuje dráždivé zložky, t. j. syntetické vonné látky, alergénne farbivá ani geneticky modifikované látky. Má menej konzervačných látok a jednoduchšie zloženie. 

Viac účinnej látky

Dermokozmetika majú menej zložiek, ale vyššiu koncentráciu bioaktívnych látok. Mnohé z nich sa môžu používať aj u detí. Sú testované na citlivej pokožke netolerujúcej látky bežne používané v drogériovej alebo parfumovej kozmetike. Majú upokojujúci, protizápalový, urýchľujúci regeneráciu a upokojujúci účinok na precitlivenú pokožku. Môžu sa používať v kombinovanej terapii s lokálnymi liekmi, napr. pri akné vulgaris alebo rosacei.

Vďaka systematickému používaniu dermokozmetiky môžeme čoraz častejšie vynechať používanie liekov na predpis, ako sú kortikosteroidy pri atopickej dermatitíde alebo lokálne antibiotiká pri akné.

Vďaka rozsiahlemu výskumu, ktorý vykonávajú spoločnosti špecializujúce sa na výrobu dermokozmetiky, čoraz viac výrobkov spĺňa požiadavky zdravotníckej pomôcky, pri ktorej sa rovnako ako pri liekoch preukazuje terapeutický účinok.

Dermokozmetika na záchranu problematickej pleti

Dermokozmetika je ideálna pre pleť s nasledujúcimi ochoreniami: suchá, citlivá a hyperreaktívna pokožka, pokožka netolerujúca bežne používané látky, s rôznymi typmi akné, s poruchami keratinizácie (psoriáza), s lupinami, hyperreaktivitou, svrbiacou pokožkou hlavy, so seboroickým zápalom, s rozšírenými kapilárami, s ružovkou, s atopickým zápalom a ekzémom, s hyperpigmentáciou po opaľovaní a po zápale, s jazvami.

Hlavnou výhodou dermokozmetiky je jej zloženie a vysoká koncentrácia účinných látok. Zaručujú skutočný účinok na pokožku, a to nielen v povrchových vrstvách, ale aj v hlbších častiach pokožky.

Dermokozmetické prípravky sa od drogériovej kozmetiky líšia spôsobom výroby, zložením, množstvom výskumu alebo účelom. Pri kúpe dermokozmetiky v lekárni máme možnosť poradiť sa s lekárnikom alebo kozmetológom, ktorého čoraz častejšie nájdeme v lekárňach ponúkajúcich kozmetiku. Dobre zvolená starostlivosť je zvyčajne kľúčovou otázkou v boji za zdravú a krásnu pleť.