Čínska vláda už mnoho rokov sľubuje svojim občanom reformu zdravotníctva, vrátane zníženia cien liekov a rozšírenia lekárskych služieb aj mimo veľké nemocnice v mestách. Zmeny však prichádzajú pomaly.

Film s názvom „Umierať pre život“ je voľným rozprávaním skutočného príbehu pacienta s rakovinou, ktorý sa ocitol vo väzení za to, že stál na čele skupiny pašujúcej lieky. V prvých dvoch týždňoch v kinách film už zarobil 390 miliónov dolárov a stal sa tiež veľmi populárnym na internete.

Mnoho ľudí film chválilo za to, že sa zameral na citlivé spoločenské témy, zatiaľ čo niektorí upozorňovali na skutočnosť, že sa jeho tvorcom podarilo vyhnúť cenzúre vďaka „opatrnému tónu“.

Film priamo zasiahol citlivú ranu spoločnosti – strach ľudí z toho, že si nebudú môcť dovoliť liečbu v nemocnici, uviedol expert z čínskeho centra pre globalizáciu Kao Wej. „Musel sa stať populárnym, pretože je to film, ktorý kritizuje, čo sa naozaj deje,“ dodal s tým, že kritika bola v miere, ktorú cenzori pokladali za únosnú.

Pomalé schvaľovanie

Čína má všeobecné zdravotné poistenie pre väčšinu obyvateľov, mnoho ľudí však poistených nie je. Poistenie sa tiež podľa BBC vzťahuje najmä na základnú lekársku starostlivosť.

Film rozvíril v Číne debatu o nákladoch spojených so zdravotnou starostlivosťou, pretože mnoho pacientov si musí prípravky potrebné na liečbu závažných ochorení uhrádzať samo.

Peking sa v poslednom čase snaží ceny liekov znížiť pomocou dohôd so svetovými farmaceutickými spoločnosťami a zníženia dovozných ciel. Nové lieky sú v Číne však stále schvaľované pomaly.

Hlavnou postavou filmu je majiteľ obchodu, ktorý sa rozhodne kvôli peniazom nelegálne dovážať lacné lieky z Indie, čoskoro však začne súcitiť s utrpením pacientov a začne riskovať všetko, aby im pomohol.

O filme sa v stredu v prejave k čínskym regulátorom zmienil aj premiér Li Kche-čchiang s tým, že je potrebné znížiť cenu liečby rakoviny a „zmierniť tak bremeno rodín“.