Celosvetová spotreba vína v posledných rokoch neustále klesá. V roku 2023 sa prepadla o 2,6 percenta v porovnaní s rokom 2022, keď už bola beztak veľmi nízka. „Ľudia sa aktívne snažia piť menej,“ uviedol Richard Halstead, prevádzkový riaditeľ spotrebiteľského výskumu v spoločnosti IWSR, ktorá sa zaoberá analýzou alkoholového priemyslu. Vinársky sektor tak musel nájsť spôsob, ako z neľahkej situácie vyťažiť čo najviac, píše portál CNBC.
Ľudia sa začali oveľa viac zaujímať o svoje zdravie, čo sa odrazilo aj na ich spotrebiteľských návykoch. Časť viny nesie aj stúpajúca inflácia, ktorá im nahlodala domáce rozpočty. „Priemysel premýšľa o tom, ako ľudí motivovať, aby na víno minuli viac peňazí. Ich stratégiou je urobiť ho zaujímavejším. Čoraz častejšie sa na trhu objavujú vína s prívlastkami prírodné, organické, oranžové či nízko-intervenčné. Ide o vína s remeselnejšou povahou,“ vysvetlil R. Halstead. Ľudia podľa neho oveľa viac rozmýšľajú nad tým, čo pijú. Začali sa zaujímať o produkt samotný, než aby ho vnímali len ako zdroj alkoholu.
Tento špecializovanejší prístup podporuje rast segmentov, ktoré boli kedysi považované za okrajové. Podľa štúdie výskumnej agentúry Horizon zaznamená trh s organickým vínom medzi rokmi 2024 a 2030 priemerný ročný rast o 10,3 percenta, pričom najväčšie príjmy bude generovať Európa. Záujem spotrebiteľov rastie najmä v prípade organických a oranžových vín, nealkoholických variantov aj exkluzívnych archívnych ročníkov.
Odborníci dúfajú, že doterajší vývoj situácie podnieti oživenie trhu s luxusnými vínami, ktorý v roku 2024 zasiahol pokles cien o 11 percent. Demografia kupcov prémiových vín sa takisto začína meniť. Staršia generácia, známa ako baby boomeri, z trhu postupne odchádza či už v dôsledku starnutia alebo zmeny preferencií či finančných priorít.
Mladšie ročníky zas začínajú o kvalitné vína prejavovať väčší záujem. Na rozdiel od predchádzajúcich generácií sa na trhu angažujú novými spôsobmi, a to najmä prostredníctvom digitálnych platforiem. Tieto online trhoviská uľahčujú prístup k prémiovým vínam, čím ich robia dostupnejšími pre širšiu verejnosť. Tento trend sa často označuje ako „demokratizácia“ vinárskeho priemyslu, pretože odstraňuje tradičné bariéry, akými sú exkluzívne aukcie alebo uzavreté kluby. Okrem toho umožňuje väčšiemu počtu ľudí zapojiť sa do nákupu a zbierania kvalitných vín.
Mladší spotrebitelia poháňajú rast predajov vín s nízkym alebo nulovým obsahom alkoholu. Generácia Z v súčasnosti tvorí až 45 percent konzumentov. Ich výber vín motivuje najmä väčší záujem o zdravie. Podľa IWSR prechádza trh s nealkoholickými nápojmi „obdobím transformačného rastu“ a práve víno v tomto segmente vedie.