Z chudobného Berlína sa stáva drahý raj IT hipsterov, ktorý vyháňa strednú trieduJedným z príkladov je technologická firma Google. Vlani ohlásila, že v Berlíne postaví technologický hub s rozlohou 2 500 metrov štvorcových. Kampus má prilákať do priestorov nové start-upy a šikovných ítečkárov. Firma preto kúpila starú industriálnu budovu pri rieke, ktorá rozdeľuje berlínske štvrte Kreuzberg a Neukölln.
Odvtedy sa v okolí konalo niekoľko demonštrácií a aktivisti vytvorili web pod názvom FuckOffGoogle.de. To, že Google obsadí starú budovu elektrárne, by sa inak obišlo bez povšimnutia. Firma už v Berlíne sídli v štvrti Mitte a mnoho industriálnych budov postupne obsadzujú iné technologické spoločnosti. Google však pre miestnych predstavuje v citlivom čase nedostatku nehnuteľností a zdražovania symbol nadnárodnej korporácie, ktorá môže vystupňovať takzvanú gentrifikáciu (zluxusňovanie) štvrtí.
Americká spoločnosť predstavuje ekonomickú a čiastočne aj kultúrnu zmenu v čase, keď v okolí štvrte museli kvôli zdražovaniu ubytovania odísť dlhoroční nájomníci, menšie lokálne firmy skrachovali a zanikli priestory, ktoré boli určené pre umeleckú komunitu. Berlín sa tak pomaly mení z chudobného a sexy mesta na predražený hipsterville, raj technologických hipsterov.
Fuck Off Google
Skupiny aktivistov z Bizim Kiez či GloReiche upozorňujú nielen na dražovanie cien nehnuteľností, ale aj na morálne poklesky korporácií, ktoré sa týkajú vyhýbania plateniu daní cez daňové raje alebo škandály so zberom dát.
Jedným z aktivistov je Larry Pageblank. Ide o pseudonym francúzskeho ítečkára, ktorý sa presťahoval do Berlína a spravuje spomínaný web FuckOffGoogle.de. Tvrdí, že veľa ľudí Google neznáša z princípu. Bol by radšej, ak by do mesta prichádzali menšie start-upy, ktoré by budovali nové technológie založené na princípe decentralizácie a umožnili ľuďom skutočnú slobodu, a nie ju obmedzovali.
Po štvrti, kde má počas jesene otvoriť Google svoj kampus, sú rozvešané transparenty a nálepky s nápismi ako „Fuck off Google“. V miestnych kaviarniach sa konajú anti-google diskusie, ktoré dávajú priestor pre názory miestnych obyvateľov. Kým mesto nový kampus víta ako možnosť, ako budovať inovácie a podnikateľského ducha, obyvatelia Berlína majú skôr ľavicové ladenie.
Nečudo. Až 85 percent z nich býva v podnájme, ktorého cena sa od roku 2004 do roku 2016 podľa oficiálnych štatistík zvýšila o 75 percent. Miestni sa obávajú trendu absurdných cien nehnuteľností, ktoré už zasiahli Londýn alebo mestá v Kalifornii.
Berlín je navyše známy tým, že sa v ňom darí malým podnikom, barom, kaviarňam, ktoré kritizujú konzum a veľké komerčné projekty. A, naopak, majú sympatie k undergroundovým subkultúram, rozmanitosti a liberálnemu postoju k rôznym životným štýlom.
Kde sú hlavné príčiny rastu cien?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné
Máte už predplatné?
Prihláste sa
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?