Kto si otvorí web dopravcu a prekliká sa do jeho rezervačného systému, zistí, že za letenku musí zaplatiť nie menej ako 35,27 eura. Tak si to vykalkuloval dopravca. Spiatočný let v ten istý podvečer stojí síce len šesť eur, ale kompletná letenka až 45,03 eura.

Rozdiel 30,27 eura predstavujú povinné dane, poplatky, palivový príplatok. Z Viedne nazad do Bratislavy to vychádza ešte drahšie, lebo dane, poplatky a príplatky sú vo Viedni vyššie.

Cena každej kompletnej letenky obsahuje okrem samotného letu aj viacero ďalších položiek. Má ich aj lowcostový Ryanair či Wizz Air, aj všetky dôstojné klasické aerolínie. Sumy nie sú tajné, dajú sa vygoogliť.

Spojenie medzi Bratislavou a Viedňou nezačal dopravca Niki ponúkať kvôli zápisu do Guinnessovej knihy rekordov. A už vôbec nie kvôli rýchlosti, keďže autobusom či vlakom to trvá z Bratislavy do centra Viedne o polovicu menej ako lietadlom.

Po zemi je to hodinka, kým súčet minút stratených pri vybavovaní na letisku, protiteroristickej kontrolou, pri nastupovaní do lietadla, rolovaní po letisku, desaťminútovom lete, vystupovaní vo Schwechate, odcupitaní do podzemia na vlak a jazde do mesta predstavuje najmenej dve hodiny.

Linka tiež nevzniká preto, aby na lety chudobná Bratislava mala o jeden spoj navyše, ale je to z Nikiho núdze malá cnosť. Nejde totiž o spoj medzi mestami, ale letiskami.

Po pristátí predpoludním z Bruselu a večerným letom do Bruselu by muselo lietadlo v Bratislave osem hodín trčať na zemi. Aerolinkám sa aj veľmi drahý preskok z letiska na letisko vyplatí, ak lietadlo bude zarábať na nejakom ďalšom lete z Viedne.

Aj cestujúci z Bratislavy môže vo Schwechate za hodinku prestúpiť z lietadla na lietadlo a odletieť dovolenkovať napríklad na niektorý zo siedmich gréckych ostrovov, do Florencie alebo Catanie v Taliansku. Vtedy sa vraj za let do Viedne platiť nemá. A v tomto prípade už netreba tiež druhýkrát absolvovať procedúry na letisku.

To je ale iste len obmedzená ponuka, pretože cestujúci si destináciu ako Grécko často kupujú v cestovkách v jednom zájazdovom balíku – dopravu s ubytovaním a stravovaním. Tak je to lacnejšie. Ale prípoj do Abú Zabí je zaujímavý tip najmä pre individuálnych cestujúcich.

Niki sa netají, že medzi dva denné spoje do Bruselu by sa dala v budúcnosti vsunúť ešte ďalšia západoeurópska destinácia.