Vianočné večierky v práci môžu byť konverzačným mínovým poľom, pretože v rámci nich dochádza k rozmazávaniu hraníc medzi osobnými a kariérnymi témami. Ľudia musia počas interakcií myslieť na firemnú hierarchiu, vyhnúť sa potenciálne urážlivému humoru a nájsť tú správnu rovnováhu medzi neformálnou konverzáciou a profesionálnou zdvorilosťou.
Potom do rovnice treba pridať ešte alkohol, ktorý môže aj dobre mienenú konverzáciu otočiť nesprávnym smerom a viesť k nedorozumeniam či dokonca spoločenskému faux pas. V konečnom dôsledku riskujú kolegovia naštrbenie poctivo budovaných vzťahov. „Dokonca aj tí najextrovertnejší z nás si dvakrát rozmyslia, či sa pracovného večierku zúčastnia,“ podotkla odborníčka na duševné zdravie Gloria Chanová Packerová.
Portálu CNBC preto poskytla krátky trojbodový návod, ako večierok prežiť bez reputačnej či duševnej ujmy a zároveň sa z neho vedieť taktne „vypariť“:
1. Stanovte si limit
G. Packerová odporúča vyčleniť si maximálny počet pracovných večierkov, ktorých sa chcete počas sviatkov zúčastniť. Potom si stanovte, ako dlho by ste sa na nich chceli zdržať a s kým by ste sa chceli stihnúť porozprávať. Keď už budete na večierku, pokúste sa každú polhodinu sami seba opýtať, či sa bavíte a chcete ostať dlhšie alebo je čas ísť domov.
2. Konverzačné témy si pripravte vopred
Ak vo vás dlhé a spontánne konverzácie vyvolávajú úzkosť, pripravte si témy vopred. G. Peckerová radí vyhnúť sa prvoplánovým otázkam typu: „Aká je vaša úloha vo firme?“ Oveľa vhodnejšie sú podľa nej otázky, ktoré sa týkajú nadchádzajúcich sviatkov. Môžete sa napríklad pokúsiť zistiť, ktorú vianočnú tradíciu majú kolegovia najradšej, či si dávajú novoročné predsavzatia alebo aká je ich obľúbená spomienka.
Keď sa do konverzácie zapojí nový človek, nezúfajte. Podľa G. Peckerovej vôbec nemusíte začať odznova a môžete pokračovať v téme, ktorá je v tom momente predmetom diskusie. Vysvetlite novej osobe, o čom sa rozprávate, a opýtajte sa jej na názor či skúsenosti.
3. Nacvičte si odchod
Ak vám robí problém povedať nie a ste schopný na večierku ostať dlhšie, ako by ste chceli, len aby ste niekoho neurazili, G. Peckerová má pre vás jednu radu. Podľa nej je v týchto prípadoch na mieste nacvičiť si doma frázu, ktorou taktne ospravedlníte svoj včasný odchod domov. Začínať by mala poďakovaním, ktorým vyjadríte vďaku za to, že ste sa večierku vôbec mohli zúčastniť. Potom stačí, aby ste pár slovami zhodnotili, ako ste sa bavili a že máte na ďalší deň neodkladné povinnosti.