Byť chlapcom je nebezpečné tvrdí psychológ Michael C. Reichert v článku The New York Times. Argumentuje tým, že muži podstatne častejšie zomierajú v mladom veku než ich rovesníčky. Autor sa špeciálne venuje násiliu, ktoré muži páchajú na ženách, na iných mužoch ale aj na sebe.

Je to dôsledok toho ako spoločnosť chlapcom od detstva vštepuje predsudky, ako by sa mal správny chlap správať. Mal by byť tvrdý, silný a neplakať.

Chlapci pritom neprichádzajú na svet s vrodenou tendenciou k nadvláde alebo násiliu. Ako povedal psychológ z univerzity Stanford Albert Bandura: „Ľudia sa nenarodili s predformovanými repertoármi agresívneho správania. Musia sa ich naučiť.“ Problém je zakorenený v samotnej socializácii chlapcov, ktorá sa vyznačuje fyzickou disciplínou, kontrolou a pohŕdaním akejkoľvek slabosti.

S takto nastavenou šablónou videnia sveta (ale aj seba) nie je prekvapujúce, že v porovnaní s dievčatami, dospievajúci chlapci a mladí muži častejšie fajčia, užívajú drogy, jazdia bezohľadne na motorke alebo autom a zbytočne podstupujú riziká zranení alebo smrti.

Zo štatistík (aspoň v USA) vyplýva, že v rámci generácie mladých ľudí medzi 15 až 24 rokov, ktorí zomreli, mali chlapci zastúpenie až v 75 percentách. Muži majú väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú na následky zranení spôsobených dopravnými nehodami, pádmi alebo sú obeťami vrážd. Množstvo chlapcov sa neprežije dospelosti a riziko zvyšuje chudoba ich rodiny a rasizmus.

Štúdia z roku 2017, v ktorej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa