Pre predstavu: Priemerná spotreba energie na jednu fľašu predstavuje asi 0,2 kilowatthodiny, čo je zhruba toľko energie, akú spáli televízor s uhlopriečkou 100 centimetrov za 3,5 hodiny.

Objem potrebnej vody je trochu zložitejšie vypočítať. Spotreba vody totiž závisí od pestovania chmeľu, pšenice a jačmeňa až po umytie pivovarníckeho zariadenia. Nedávne štúdie naznačujú, že na výrobu jedného litra piva je potrebných až 300 litrov vody. A čo horšie, väčšina ingrediencií používaných na výrobu piva sa v skutočnosti nekonzumuje, takže zvyšky chmeľu a sladu je nutné vyhodiť alebo zlikvidovať.

Milovníci remeselných druhov pív, ktorí myslia na dopady na životné prostredie, tento fakt asi nepoteší, ale vysokoalkoholické chmelené pivá môžu mať na životné prostredie ešte väčší dopad.

Prečo? Pretože silnejšia aróma zvyčajne vyžaduje proces známy ako suché chmelenie, čo znamená, že sa chmeľ pridáva po varení. V komerčnom meradle to vyžaduje energeticky náročný proces opakovanej cirkulácie, pohyb piva medzi nádržami, čo samozrejme znamená spotrebu väčšieho množstva energie na čerpanie a viac vody na čistenie.

A čo viac, silne chmelené viacstupňové pivá všeobecne vyžadujú viac ingrediencií. U niektorých remeselných sládkov nie je výnimkou, že používajú až dvakrát toľko sladu než pri priemyselnej výrobe piva a pridávajú o 25 percent viac chmeľu. Len v Škótsku sa odhaduje celkový každoročný objem odpadu v podobe vedľajších produktov z varenia piva okolo 53 682 ton, podotýka britský denník The Guardian.

Dobrou správou ale je, že vďaka podstatne menšej veľkosti zanechávajú remeselné pivovary pravdepodobne menšiu ekologickú stopu než veľké pivovary. To všetko by sa ale mohlo zmeniť. Veľké pivovary v snahe zvýšiť odbyt začínajú napodobňovať remeselné druhy pív aj s ich náročnosťou na ingrediencie.

Nájdu sa však aj takí, ktorí sa vydávajú opačným smerom. Napríklad v Leedse sídli pivovar Northern Monk Brew, ktorý práve uviedol na trh prvé pivo na svete, ktoré nezanecháva žiadny odpad a chutí údajne skvele.

Pivo s názvom Wasted je zlatistý svetlý ležiak s obsahom alkoholu 6,7 percenta a vzniklo v spolupráci s charitatívnou organizáciou Real Junk Food Project. Tá okrem iného prevádzkuje sieť podnikov pod heslom „zaplať, koľko môžeš“, kde servíruje pokrmy pripravené z vyhodeného jedla zo supermarketov, jedální, reštaurácií alebo napríklad od fotografov jedla.

Mimochodom pivo Wasted vzniklo zo 120 kilogramov vyhodených hrušiek, croissantov a briošiek. A nielen že tvorcovia piva zužitkovali vyhodené jedlo, ale ešte pivo naplnili do fliaš zo stopercentne recyklovateľného skla. Všetky zvyšky z chmeľu a sladu darovali miestnemu farmárovi, aby ich použil ako kŕmenie a hnojivo.