Umenie, vášeň a láska sú tri elementy, ktoré nedokážu existovať jeden bez druhého. Ako vníma toto spojenie Achilleas Sdoukos, a čo pre neho znamená láska, sme zisťovali v krátkom rozhovore, ktorý nám poskytol počas tvorby vo svojom ateliéri.

Aké pocity a emócie vo Vás vyvoláva umenie?

Umenie je históriou, prítomnosťou a budúcnosťou. Pomáha nám a obohacuje náš život. Učí nás, aby sme pochopili duchovnú formu nášho života.

Motívy sŕdc sú vo Vašej tvorbe prítomné pomerne často, čo pre Vás znamená láska?

Láska má mnoho podôb a dáva nám krídla. Dokáže byť príjemná a robiť človeka štastným, no i krutá plná depresívnych dní. Láska je v našich životoch prítomná každý deň, a preto je neoddeliteľnou súćasťou mojej tvorby. Bez lásky k tvorbe a umeniu by som nemohol byť umelcom.

Ovplyvňuje Vás súkromný život Vašu tvorbu, alebo ste nad vecou a dokážete sa odosobniť? Pociťujete, že sa počas určitých životných situácii prikláňate k tvorbe nejakých konkrétnych vecí  - napríklad pri smutnej nálade tvorba pochmúrnejších diel, naopak pri zamilovaní využívanie červených tónov a motívov lásky?  

Iste že ovplyvňuje tvorbu a život, ale ako som spomínal, aj samotná tvorba je láska, pretože nie je možné niečo tvoriť a nemať v tom lásku a vášeň.

Pri smutnej nálade radšej netvorím. Stretnem sa kamarátmi, alebo si zahrám na gitare. V niektorých prípadoch, keď nás tlačia termíny je však nevyhnutná tvorba v akomkoľvek rozpoložení. Vtedy väčšinou podvedome tvorím diela, v ktorých používam tmavšie odtiene farieb a musím sa na prácu dlhšie a opakovane sústrediť.  Pokiaľ mám dobrú náladu, tvorenie diel a používanie farieb je omnoho jednoduchšie a väčšina mojich diel pôsobí akoby žiarili. Farba je prejavom vnútorného prežívania, a prezradí aj moje pocity.

Zdroj: Achilleas Glass Art & Design

Čo je Vašou najväčšou vášňou? Akým spôsobom to pretavujete do svojich diel?

Mojou vášňou je maľba na veľké formáty skla, keď sa dielo stáva inou dimenziou môjho sveta a dokážem pretvoriť obraz z mojej hlavy do reality a následne vidieť šťastný výraz klienta, ktorému svoje dielo predávam.

Tiež tvorba veľkých sklenených sochárskych diel do exteriérov a interiérov, keď dielo začne žiť svoj vlastný život a robí radosť iným.  Nemôžem zabudnúť ani na moju hudobnú vášeň, hra na  gitare. Hudobná tvorba a hranie v kapele je neoddeliteľnou súčasťou môjho života a inšpirácie.

Zdroj: Achilleas Glass Art & Design

Aký je podľa Vás v umení rozdiel medzi vášňou a láskou?

Vášeň a láska sa navzájom dopĺňajú a spolupracujú, nedokážu existovať jedna bez druhej, nakoľko keď vytvoríte dielo s láskou, ale bez vášne pôsobí nudne a bezducho a naopak, dielo tvorené iba s vášňou je chladné. Dôležité je preto nájsť správny balanc a harmóniu medzi obomi.

Prečo by niekto mal darovať práve dar vytvorený vo Vašom ateliéri?

Moje diela nie sú pásovou výrobou. Každý jeden dar, či obraz vychádza spod mojich rúk a je unikátny. Na svete neexistujú dva rovnaké kúsky, a preto sa cítím ako by som každý jeden raz tvoril niečo úplne nové. Práve to je dôvod, prečo do každého diela vkladám lásku a vášeň, ktorú následne vyžarujú. Energia, ktorú do diela dáte sa z neho nestratí, zostáva v ňom a obohacuje prijímateľa. Je následne tiež ideálnym spôsobom ako vyjadriť pomocou daru emócie a skutočné pocity bez toho, aby ste ich vyslovili nahlas.

Zdroj: Achilleas Glass Art & Design

www.achilleas.glass