Belianske Tatry sú v porovnaní s Vysokými Tatrami tak trocha v úzadí pozornosti turistov. No neprávom. Síce neponúkajú toľko atraktívnych turistických trás či plies a končiarov, ale aj v nich je čo obdivovať. Problém tejto časti Tatier je aj v tom, že veľká časť ich územia je vo vysokom stupni ochrany prírody. Takže ich krása je trocha skrytá. Prísna ochrana prírody tu zápasí s rozvojom turizmu a chuťami podnikateľov či starostov tamojších obcí viac sa rozvíjať. Samozrejme, na úkor prírody.

TREND zmapoval niekoľko turisticky najvyhľadávanejších miest a atrakcií Belianskych Tatier a zistil, že potenciál tejto časti Spiša je nevyužitý asi na 60 percent. Aj preto sa im túto letnú sezónu davy turistov vyhli, ale návštevnosť bola napriek postkoronavírusovým obavám v júli veľmi dobrá.

Ždiar má nevyužitý potenciál

Rázovitá goralská dedina Ždiar je centrom a východiskovým bodom Belianskych Tatier. Je tam veľká koncentrácia hotelov, privátov či penziónov. V tomto ohľade, ako aj v infraštruktúre pre turistov sa môže rovnať niektorým vychyteným liptovským lokalitám. Turista tu nájde požičovne bicyklov, aj elektrických, obchody so suvenírmi, s typickými syrovými špecialitami, ale aj múzeum ľudovej kultúry či bankomat, čo nie je v tatranských osadách bežná vec.

Obec má kanalizáciu či cyklochodník oddelený od cesty, čo je v slovenských dedinách takmer luxus. Vidno, že starosta vie využívať eurofondy aj pomoc zo strany podnikateľov. Je to vidieť aj na webovej stránke obce, ktorú jej môžu závidieť aj niektoré mestá.

Atrakcie v obci nechýbajú. Deti sa môžu zahrať v svetelnom dóme, ktorý pripomína severské iglu či stanicu polárnikov. Dlhoročný starosta Pavel Bekeš si čas na reportéra TRENDU nenašiel ani počas návštevy Ždiaru, ani neskôr cez e-mail či telefón, pretože bol na dovolenke. A tak sme sa pýtali miestnych majiteľov penziónov. Tí zhodne tvrdia, že v Ždiari sa v posledných rokoch veľa urobilo, ale turistický potenciál obce je oveľa väčší.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa