Sotva licitátor úderom kladivka oznámil ukončenie dražby a zmenu vlastníka, plátno s nasprejovanou maľbou spustilo alarm. Samo od seba zišlo pod rám a prešlo cez skartovačku, ktorá znehodnotila obraz.

„Šlo, šlo, došlo,“ komentoval umelec dielo na sociálnej sieti Instagram. Polovica plátna vyčnieva z rámu a jeho spodná časť je rozkrájaná skartovačkou.

Web britského denníka The Guardian označil Banksyho žart za „jeden z najodvážnejších v dejinách umenia“. Podľa britských médií zatiaľ nie je jasné, či akcia celú hodnotu obrazu zničila, alebo naopak ešte zvýšila. 

Alex Branczik zo Sotheby's uviedol, že sa aukčná sieň snaží zistiť, čo celý incident pre nového majiteľa znamená. „Nikdy v minulosti sa nám niečo také nestalo... aby sa obraz sám rozkrájal. Snažíme sa prísť na to, čo to pre aukciu znamená,“ cituje jeho slová denník The Financial Times.

Na obraze bolo malé dievča, ktoré chce chytiť červený balón. Obraz sa prvýkrát objavil na stene Great Eastern Street vo štvrti Shoreditch vo východnom Londýne. Prevedenie pre galériu z roku 2006 predstavuje sprej a akryl na plátne. Dielo známe pod názvom Girl With Red Balloon tisíce Britov vlani zvolili v ankete za „obľúbenejšie umelecké dielo“ Británia a od začiatku bolo hitom aukcie.

Nečakaný záver aukcie zaujal médiá a spôsobil senzáciu, vďaka čomu podľa odborníkov hodnota obrazu stúpla minimálne o 50 percent.