Podľa vedcov z King's College v Londýne môže test, ktorý vyvinuli, tiež pomôcť dopredu určiť, komu hrozí väčšie nebezpečenstvo, že ochorejú Alzheimerovou chorobou, aj keď sa u neho zatiaľ neobjavujú žiadne príznaky. Toto predvídanie Alzheimera je zatiaľ trochu kontroverzné, lebo možná odchýlka je stále ešte skôr vysoká. Píše o tom taliansky denník Corriere della Sera.
"Rok narodenia osoby, čiže jej chronologický vek, sa využíva pri posudzovaní rôznych aspektov života tejto osoby," vysvetľuje profesor James Timmons v štúdii zverejnenej v časopise Genome Biology, "Hoci sa mnohí zhodujú v tom, že šesťdesiat rokov neznamená u každého to isté, pred naším testom neexistovala iná reálne vierohodná skúška, ktorá by umožňovala stanoviť biologický vek jedinca. "
Britskí vedci spolupracovali v tíme so švédskymi kolegami z Karolinska Institute a americkými vedcami z Dukeovej univerzity. Aby potvrdili svoju teóriu, sledovali 700 sedemdesiatročných zdravých dobrovoľníkov. Zistili, že sa ich biologický vek môže pohybovať medzi šesťdesiatimi a osemdesiatimi rokmi.
Rozlíšili 150 genetických znakov prítomných v krvi, ktoré použili ako vzorku, ktorá im umožnila vytvoriť akési "skóre" starnutia pre typického šesťdesiatpäť ročného človeka, kedy vyššie hodnoty značili osobu biologicky mladší než je jej chronologický vek, a naopak nižšie skóre platilo pre osobu staršiu ako je jej skutočný vek.
"Tento jedinečný krvný test preukázal, ako sú dve oblasti mozgu spojené s demenciou regulovanou rovnakou skupinou molekúl. To môže prispieť k urýchleniu diagnózu choroby a môže nám to pomôcť lepšie pochopiť dôvod, prečo sú niektorí jednotlivci viac ako iní náchylní k takým zdravotným predpokladom, ktoré sú spojené so starnutím, "uviedol profesor J. Timmons vo svojej analýze.
Je však potrebné zdôrazniť, že test je zatiaľ v počiatočnej fáze a že by mohol byť daný k dispozícii ďalším bádateľom v budúcom roku. Všeobecní lekári a nemocnice, ktorí by podľa britských vedcov mali mať voľný prístup k týmto testom, by mali dostávať k testom povolenie od štátnych zdravotníckych úradov. Tie by mali ešte rokovať o etických otázkach spojených s komunikáciou tak delikátnych a osobných informácií.