Keď sa pýtali slávneho investora a miliardára Warrena Buffetta na tajomstvo úspechu, obzrel sa za seba. Ukázal svoju bohatú knižnicu a v nej knihy, ktoré prečítal. „Prečítajte každý deň 500 strán. Takto fungujú vedomosti. Každý to dokáže, ale nie veľa z vás to aj bude robiť,“ povedal slávnu vetu.
Americký boháč mal pravdu: nie každý má čas, energiu a v zásade aj peniaze, aby si takmer každý deň kúpil a prečítal novú inšpiratívnu knihu. Čo tak ale aspoň kompromis? Čo tak 200 kníh ročne. Zaujímavý prepočet ako to zvládnuť, ponúkol na blogu americký podnikateľ Charles Chu.
Takže troška matematiky: priemerný človek stihne prečítať za minútu 200 až 400 slov. Priemerne hrubá kniha obsahuje približne 50-tisíc slov, väčšina má rozsah od 250 do 300 strán. Ak by ste teda chceli prečítať 200 kníh, musíte ročne prečítať 10 miliónov slov. Pri rýchlosti 400 slov za minútu vám to bude trvať najmenej 417 hodín. Kde ten čas nájsť, keď v práci trávime najmenej 40 hodín do týždňa?
V priemere pritom človek denne trávi pred sociálnymi sieťami 118 minút. Ročne tak pred Facebookom, Instagramom, Youtubom či Twitterom zabijeme 705 hodín. Ak by sme tento čas aspoň na polovicu skrátili a dali prednosť knihe, zvládneme ľavou-zadnou aspoň sto kníh ročne.
Priemerný Slovák strávi pred telkou každý deň 228 minút, čo sú takmer štyri hodiny denne. To je spolu neuveriteľných 1 387 hodín pre televízorom. V tomto čase je zrejme zarátaný aj čas na rodinu či prípravu večere, ale predsa.
Ak by Slovák nepozeral televíziu každý večer a radšej si sadol ku knihe, prečítal by teoreticky aspoň 600 kníh. „Za množstvom kníh je jednoduchá vec. Nie je to tak ťažké. Máme množstvo času. Desivé je, že my všetci ho ignorujeme,“ píše v blogu Ch. Chu. Sme totiž niekedy príliš závislí, slabí a dokážeme sa ľahko rozptýliť tým, čo je pasívne a ľahko stráviteľné.
Čítajú úspešní
Pred niekoľkými rokmi vyšla štúdia a neskôr aj kniha Stevea Siebolda, ktorá skúmala 1 200 bohatých ľudí a našla minimálne jednu vec, ktorú majú úspešní ľudia spoločnú: množstvo prečítaných kníh.
Spomínaný W. Buffett trávi až 80 percent času čítaním kníh. Jeho tempo je úžasné. Za minútu prečíta 600 až tisíc slov. Každý rok posiela akcionárom okrem výsledkov hospodárenia aj odporúčania na knihy, ktoré prečítal. V rozhovoroch potvrdil, že najčastejšie číta a premýšľa. Až potom sa môže dôsledne rozhodnúť.
Americký investor Mark Cuban trávi čítaním najmenej tri hodiny denne, spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates pre zmenu prečíta každý týždeň aspoň jednu knihu. Zoznam najlepších kníh tradične zverejňuje koncom roka. Tvrdí, že vedomosti získava tým, že sa stretáva s vedcami, cestuje a lúska rôzne online kurzy. „Ale čítanie je hlavný spôsob, ako získavam nové informácie a testujem to, či veciam rozumiem,“ povedal.
Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg síce taký maniak do kníh nie je, ale v roku 2015 sa pridal do online komunity na Facebooku s názvom A Year of Books, kde prisľúbil, že každé dva týždne prečíta jednu knihu. Ku knihám má blízko aj vizionár a zakladateľ firiem Tesla a SpaceX Elon Musk. Keď sa ho pýtali, ako pochopil fungovanie rakety, odpovedal: „Čítam knihy.“
„Keď vstúpite do domu bohatého človeka, všimnete si rozsiahlu knižnicu s knihami, ktoré prečítali, aby sa sami vzdelávali alebo sa stali úspešnými,“ napísal v knihe Ako myslia bohatí S. Siebold. Kým bežný človek číta romány, bulvár či časopisy o zábave, podľa neho úspešný človek vie veľmi dobre selektovať výber toho, čo číta. Radšej si zvolí knihu, ktorá mu môže niečo dať a naučiť ho niečo, ako stráviť hodiny pri niečom, čo ho povrchne zabaví.
Selekcia je dôležitá
Z knihe Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals autor Thomas Corley tvrdí, že selekcia toho, čomu sa človek venuje aj vo voľnom čase, usmerňuje jeho ďalší úspech. Pozeranie televízie je pasívna činnosť, ktorá neprináša takmer žiadnu pridanú hodnotu.
Až 67 percent bohatých ľudí preto sleduje telku kratšie ako jednu hodinu denne (je pravdepodobné, že na ňu nemajú vôbec čas), v prípade chudobných ľudí tak málo času pre televízorom trávi len 23 percent ľudí. Stupídne reality show pozerá napríklad len šesť percent bohatých ľudí, u bežných smrteľníkov sú pritom reality show v televízii mimoriadne populárne – pozerá ich 78 percent z nich.
„Bohatí sa nevyhýbajú televízií, pretože majú lepšiu disciplínu alebo vôľu. Jednoducho o nej nemajú vysokú mienku, pretože sa každý deň venujú obvykle čítaniu,“ tvrdí T. Corley. Kým čítaním (nielen kníh, ale aj na internete) aktívne vyhľadávajú a získavajú informácie, televízia im ich len pasívne podsúva s reklamami. Veľkú rolu u nich hrajú nielen klasické printové knihy, ale hlavne podcasty či audioknihy, ktoré sa dajú počúvať cestou do práce – v električke, ale aj v limuzíne.
Najhoršie je však začať. Namiesto večerného pozerania televízie, skúste relaxovať inak. S knihou v ruke. Stačí začať v malých krokoch. Stačí večer jedna-dve stránky v knihe. „V podstate som použil malé, každodenné návyky, ktoré vybudovali veľké a dlhodobé výsledky,“ napísala pre portál Fast Company IT programátorka Belle Beth Cooper.
Rovnako mala problém s tým, že nestíhala popri práci čítať knihy alebo učiť sa cudzí jazyk. Potom však zmenila taktiku. V prípade kníh sa snažila prečítať jednu stranu denne a v prípade učenia francúzštiny si každé ráno prešla jednu krátku lekciu cez appku Duolingo. „Zameriam sa vždy na malé, každodenné úsilie. Keď sa ale pozriem späť na svoj pokrok, uvedomím si, aké veľké úspechy tieto každodenné návyky skutočne vytvorili,“ napísala.
Nájsť si čas na knihu nie je až také ťažké. Ráno v autobuse a večer pred spánkom prečítať pár strán. Vedci dokázali, že čítanie kníh je prospešné pre zdravie a znižuje hladinu stresu. Štúdia University of Sussex z roku 2009 dokázala, že už po šiestich minútach čítania sa znižuje úroveň stresu o 68 percent (na porovnanie počúvanie muziky znižuje stres o 61 percent a prechádzka na čerstvom vzduchu o 42 percent). Navyše, stačí desať stránok pred spaním a ráno sa zobudíte omnoho oddýchnutejší.