Chutne upravené sezónne ovocie a zelenina, dokonca aj bez cukru a soli a kreatívny jedálniček presvedčí aj najtvrdohlavejších školákov, aby jedli zdravšie.
K takýmto záverom dospeli autori štúdie Harvard Medical School pri Harvardovej univerzite, ktorú realizovali na 14 základných školách s 2600 deťmi počas jedenástich rokov. Píše o tom taliansky denník La Repubblica.
Chody ako v reštaurácii
Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín. Prvej skupine boli podávané jedlá pripravované šéfkuchármi z celozrnnej múky, čerstvej zeleniny a ovocia a s bylinkami namiesto soli a cukru.
Druhá skupina sa stravovala rovnako ako predtým. Vedci vážili množstvo potravín, ktoré deti nezjedli. Po troch mesiacoch neboli zaznamenané významné rozdiely, ale po siedmich mesiacoch sa situácia zmenila. Deti, ktorým sa podávali zdravé jedlá pripravené profesionálnymi kuchármi, jedli nakoniec všetko.
Pri týchto pokusoch sa tiež dbalo na spôsob, akým boli jedlá deťom podávané: podnosy s ovocím boli umiestnené vo výške ich očí, predjedlá zo zeleniny sa podávali pred hlavným jedlom, kedy deti majú najväčší hlad. „Trvalo síce nejaký čas, než sa návyky detí zmenili, ale nakoniec sa to podarilo,“ vysvetľuje jedna z autoriek štúdie Juliana Cohenová.
„Snaha zlepšiť kvalitu pokrmov v školských jedálňach ponukou zdravých, avšak chutných jedál musí byť prioritou, pretože to je jediný spôsob, ako u detí zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny,“ dodáva.
Zmena návykov stravovania u Talianov
Ide o aktuálny problém, keďže ekonomická kríza v Taliansku nielen znížila spotrebu potravín, ale aj hlboko zmenila zvyky Talianov, ktorí sa vzdávajú základných zložiek stredomorskej stravy: olivového oleja a vína, lokálnej zeleniny a ovocia.
Tento rok však táto spotreba trochu vzrástla po tom, čo vlani klesla na minimálnu úroveň z obdobia pred 33 rokmi. Spotrebu sleduje organizácia talianskych poľnohospodárov Coldiretti.
Najvýraznejšie (o 25 percent) klesla spotreba olivového oleja. Vlani Taliani spotrebovali 9,2 kilogramu olivového oleja na osobu za rok, kým v Španielsku to bolo 10,4 kilogramu a v Grécku 16,3 kilogramu.
Spotreba vína sa znížila o 19 percent. Veľmi znepokojujúca je situácia s čerstvým ovocím a zeleninou, ktorých spotreba na osobu klesla na 130 kilogramov za rok. To je sotva 360 gramov denne, zatiaľ čo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča 400 gramov.
Žrúti cestovín už nie sú ako bývali
V Taliansku len 18 percent populácie (v štatistikách staršej ako tri roky) konzumuje aspoň štyri porcie ovocia a zeleniny denne.
Poklesla tiež spotreba cestovín, hoci Taliani zostávajú zďaleka ich najväčšími jedákov s 26 kilogramami na osobu za rok. To je trikrát viac ako zje priemerný Američan, Grék alebo Francúz, päťkrát viac ako Nemec alebo Španiel a šestnásťkrát viac ako Japonec.
Nikdy však nebola v Taliansku tak nízka spotreba chleba, ktorá vlani klesla na historické minimum, asi 90 gramov denne, čo zhruba zodpovedá dvom plátkov sendviča.
Chlieb, cestoviny, ryby, ovocie, zelenina, panenský olivový olej a tradičné popíjanie vína medzi jedlom sú elixírom dlhého života. Taliani až doteraz patrili k tým národom vo svete, ktoré sa dožívajú najvyššieho priemerného veku: u mužov to je 79,8 roka a u žien 84,8 roka.
Situácia sa však môže v budúcnosti zhoršiť z dôvodu zmeny spôsobu stravovania, najmä u mladej generácie. Už dnes je takmer jedna tretina detí obéznych alebo má nadváhu. Na vine sú zlé stravovacie návyky: osem percent detí neraňajkuje a 31 percent raňajkuje nedostatočne, 41 percent pije pravidelne sladené a sýtené nápoje. Navyše 25 percent rodičov priznáva, že ich deti nejedia pravidelne ovocie a zeleninu.