Pre milovníkov vína budeme postupne prinášať jeho hodnotenia – aby vedeli, čo ich vo fľašiach z tohto ročníka z rôznych častí sveta čaká. Začneme u susedov, v Rakúsku.

Vína z 2018 bude dosť

Vína z tohto ročníka hodnotí Falstaff ako príjemné na pitie, vyvážené, s výraznou odrodovo „typickosťou“.  Obsah alkoholu je primeraný a je sprevádzaný jemnými kyselinkami.

Ak sa o ročníku 2017 v Rakúsku hovorilo ako o čítankovom ročníku pre kvalitné červené vína, tak minulý rok v tom v ničom nezaostal.

Vcelku sa dá o rakúskych vínach z tohto ročníka hovoriť ako o odrodovo typických, elegantných, vyvážených s optimálnou štruktúrou kyseliniek.

Čo určite milovníkov týchto vín poteší, vyrobilo sa ich minulý rok dosť (podľa údajov Statistik Austria 3,2 milióna hektolitrov), takže zvyšovanie cien nehrozí. Výpadky v produkcii boli v Dolnom Rakúsku, kde bolo extrémne sucho a v južnom Štajersku, kde zase pršalo nadmieru.

Rakúske vína - Južné Štajersko Zdroj: www.oesterreichwein.at

Rok extrémov

Celkovo budú na vinársky rok 2018 u našich susedov spomínať ako na rok s niekoľkými extrémami. Začal sa nezvyčajne teplou jarou, dá sa povedať, že zo zimy sa prešlo rovno do leta, čo viedlo k nezvyčajne skorému kvitnutiu viniča a tento „náskok“ si udržal celé vegetačné obdobie.

Oberačky boli jedny z najskorších, aké sa v rakúskych viniciach kedy konali, niekde začali už začiatkom augusta. Keďže teplé a príjemné počasie pokračovalo aj v septembri, mohli vinári hrozno dooberať bez náhlenia a začiatkom októbra už bolo všetko v pivniciach.

Množstvo hrozna výrazne prekročilo to z ročníka 2017, čím sa vinárom a vinohradníkom podarilo vyrovnať výpadky z roku predtým. Výnosy z hektára boli v roku 2018 o 20 percent vyššie ako v roku 2017.