Top 10 tipov ako prežiť Silvester bez následkov, ako ranná nevolnosť či bolesť hlavy (keď máte pocit, že máte mozog o číslo väčší ako lebku...) priniesol renomovaný magazín Falstaff. Ten píše o vysokej gastronómii, vinárstvu a baristike a získal aj cenu za najkrajší kulinársky časopis sveta, ale občas venuje priestor aj „pokleslejším“ témam, ako je táto.

Tu sú jeho tipy:

1. Veľa jedzte. Predchádzádzať novoročnej opici treba už v silvestrovský večer. Napríklad tým, že dostatočne veľa jete – na druhej strane to netreba preháňať s mastnými a ťažkými jedlami. Dobrý základ je pre silvestrovský večer dôležitý, hoci účinky alkoholu len zmierni, nie úplne potlačí.

2. Veľa pite. Uvedomelo pite nielen alkohol, ale čo možno najviac vody alebo minerálky k nemu. Napríklad pri víne znie základné pravidlo, koľko vody, toľko vína. Budete síce chodiť často na WC, ale ráno budete čerství.

3. Nepite patoky. Hlava vás môže bolieť a byť nevoľno aj z nekvalitného alkoholu a je jedno, či ide o víno, alebo „tvrdé“. 

4. Neexperimentujte. Pite aj v poslednú noc v roku to, čo pijete celý rok a na čo ste zvyknutí. Budete mať tak nad svojim pitím lepšiu kontrolu. Kto napríklad celý rok nepije šumivé (koktaily, vodku, slivovicu atď....) a na Silvestra prevracia do seba jeden pohár za druhým, väčšinou sa na druhý deň necíti najlepšie.

5. Dajte si aspirín a magnézium. Ak ste to predsa len trošku prehnali a točí sa vám pred spaním napríklad hlava, dobrým zabijakom opice je aspirín a k nemu si môžete pridať napríklad magnézium, ktoré posilňuje organizmus. Takže pohár vody so šumivými tabletkami je pred spanim určite na mieste.

6. Pite pred spaním. Pred tým ako idete spať sa ešte raz poriadne napite – okrem už spomínaného „šumáku“ aj ďalší pohár vody nie je na škodu.

7. Pred spaním si ešte poriadne vyvetrajte. Čerstvý vzduch tiež pomáha, rovnako ako dostatok spánku. Ale aj keď vám nie je ráno práve najlepšie, nezostávajte celý deň v posteli, pohyb tiež pomáha. (toto všetko sú samozrejme odporúčania pre tých, ktorí neprídu domov na „šrot“ tam niet rady...).

8. Minerálka a vitamíny na ráno. Ráno sa tiež treba „zavodniť“, najlepšie sú minerálka a čertvo vytlačená šťava z pomaranča. Naopak teória klin sa klinom vybíja hneď ráno vo forme ďalšieho pohára sektu (napríklad) síce následky večera oddiali, ale potom sú o to silnejšie.

9. Dajte si magnézium. Následky bujarého večera pomôže aj ráno zmierniť magnézium, alebo špeciálne „poopičné“ šumivé tablety a fruktóza. Naopak, energetické nápoje, alebo káva, majú len krátkodobý účinok.

10. Choďte sa prejsť. Treba sa prekonať a ísť na vzduch. Pobyt vonku dodá telu veľké množstvo kyslíka a pri pohybe na čerstvom vzduchu sa zvyškový alkohol odbúrava rýchlejšie.