Falošná hra (Reindeer Games)

Ak vás nebavia klasické sladké vianočné filmy, siahnite po tomto kúsku. Rudyho (Ben Affleck) práve prepustia z väzenia. Lenže život si sám skomplikuje, keď sa zaľúbi do sexi kosti Ashley (Charlize Theron). Namiesto toho, aby šiel konečne domov, s partiou násilných kumpánov nedobrovoľne vylúpi kasíno počas Štedrého dňa.

Film je klasickou zmeskou priehrštia nábojov, sviatočného násilia, Santa Clausa a snehu. Akčný Santa film má samozrejme šťastný koniec - sneží a Rudy rozdáva hrubé balíky bankoviek do poštových schránok neznámym ľuďom. Zo sebca sa tak stáva samaritán.

Smrtonosná pasca (Die Hard)

Čo by to boli za Vianoce bez Brucea Willisa? Čo je ale vianočného na filme, kde sa upotený, bosý a špinavý policajt prechádza po rozbitom skle, aby zastavil bandu nemeckých teroristov v mrakodrape v Los Angeles na čele s Alanom Rickmanom? Nebudeme sa samozrejme hádať.

Legenda totiž vraví, že Vianoce sa oficiálne začínajú až keď Hans Gruber dopadne z Nakatomi Plaza. Vo filme je všetko: odohráva sa na Štedrý deň a dobro versus zlo je tu zabalené ako vianočný darček, ktorý je zviazaný lesklou mašľou vyrobenou z explózií a guliek. John McClane je klasickým vianočným vydedencom, ktorý triumfuje nad sebeckosťou a konzumom.

Len tak mimochodom, vedeli ste, že vianočnú tematiku má v sebe aj Smrtonosná zbraň s Melom Gibsonom?