Virtuálna realita v maštali. Farmár nasadzuje svojim kravám okuliare pre virtuálnu realitu, aby si mysleli, že sa pasú na letnej lúke.

Farmár Izzet Kocak z Aksaray v Turecku ustajnil svoje kravy na zimu v maštali. Prišiel ale s nápadom, ako kravy uspokojiť a priviesť k pocitu, že sú v letnom období na zelenej pastvine.

Farmár tvrdí, že táto technológia vraj robí zvieratá šťastnejšími  a následne produkujú viac mlieka.

Kravy s okuliarmi

Vybavil svoje ustajnené kravy okuliarmi pre virtuálnu realitu, aby si mysleli, že sú vonku na letných pastvinách.

Izzet Kocak vyskúšal technologickú vychytávku nasadiť na hlavy kráv po tom, čo štúdia naznačila, že vďaka príjemným scénam sú kravy šťastnejšie a produkujú viac mlieka.

Dojivosť sa zvýšila

Pre denník The Sun farmár povedal, že metóda priniesla dobré výsledky, pričom dojivosť sa zvýšila z 22 litrov na 27 litrov za deň.

Izzet, chovateľ dobytka z Aksaray v Turecku, povedal: „Pozerajú sa na zelenú pastvinu a dodáva im to emocionálnu vzpruhu. Sú menej vystresované.“

Fotografie z jeho maštale ukazujú, ako jeden z hovädzieho dobytka má na očiach okuliare, zatiaľ čo šťastne prežúva trávu.

Komentátori denníka the Sun prirovnali obrázky k „scénam z klasického sci-fi filmu Matrix“.

Testovali ich v Rusku

Okuliare pre virtuálnu realitu boli vyvinuté veterinármi a prvýkrát testované na farme v Moskve.

Farmári spolupracovali s vývojármi, veterinármi a konzultantmi na farme Krasnogorsk neďaleko Moskvy, aby preniesli na dobytok simuláciu letného poľa.

Štúdia odhalila „zníženie úzkosti a zlepšenie celkovej emocionálnej nálady v stáde“, uviedlo ministerstvo poľnohospodárstva a výživy v Moskve.

Hardvér bol vyvinutý tak, že sa vzali okuliare pre virtuálnu realitu určené ľuďom a vytvarovali sa podľa špecifikácií hlavy zvieraťa. IT špecialisti potom vyladili farebnú paletu v softvéri tak, aby viac vyhovovala jedinečnému videniu zvieraťa.

Aj keď kravy nie sú farboslepé, nevidia červenú ani zelenú a vnímajú len matné odtiene žltej a modrej.

Ministerstvo poľnohospodárstva sa odvolalo na zistenia holandského a škótskeho výskumu, že „ekologické podmienky majú významný vplyv na zdravie kráv a v dôsledku toho aj na kvalitu a množstvo produkovaného mlieka“.

Farmár Izzet, ktorý predtým púšťal svojmu 180-člennému stádu klasickú hudbu, aby ich uvoľnil, dodal, že plánuje kúpiť ďalších desať slúchadiel.