Režisér filmovej trilógie Pán prsteňov Peter Jackson predá svoje štúdio zamerané na tvorbu špeciálnych efektov Weta Digital, ktoré patrí medzi najznámejšie vo filmovom priemysle.

Rozvinie metaverzum

Za 1,63 miliardy amerických dolárov ho od neho kúpi americká spoločnosť Unity Software. Tá chce pomocou akvizície rozvíjať metaverzum, teda paralelný digitálny vesmír. Firmy o tom informovali v utorok 9. novembra.

Technológia Weta bola okrem Pána prsteňov použitá tiež vo filme Avatar či Godzilla vs. Kong. Firma získala niekoľko ocenení, vrátane Oscara a cien Britská akadémia filmového televízneho umenia (BAFTA). Je známa animovanými postavami ako Glum a Caesar z filmu Planéta opíc.

Unity vyrába software pre videohry a animáciu. Vytvorila software obľúbenej hry pre mobilné telefóny Temple Run.

WetaFX zostáva Jacksonovi

V rámci dohody bude Unity vlastniť technologické a inžinierske aktíva Weta Digital. Oscarom ocenený tím pre zvláštne efekty, ktorý je súčasťou divízie známej ako WetaFX, zostane samostatnou firmou, v ktorej si Jackson ponechá väčšinový podiel.

Očakáva sa, že WetaFX sa stane najväčším zákazníkom Unity a získa spätnú licenciu na technológie a nástroje, uviedla agentúra Reuters.

Módny pojem

Výraz metaverzum sa stal v technologickej oblasti módnym pojmom, keď Facebook oznámil, že zmení svoje zameranie a bude prepojovať užívateľov prostredníctvom rozšírenej a virtuálnej reality. To môže vyžadovať, aby umelci pracovali s nástrojmi pre vytváranie reálnych projektov.