OSN predstavila novú aplikáciu pre mobilné telefóny, ktorá bude používateľa informovať o presnej intenzite slnečného žiarenia kdekoľvek na svete a poradí, ako a kedy sa pred slnkom chrániť. Aplikácia SunSmart je zadarmo, využíva aktuálne meteorologické údaje z celej planéty a má prispieť k zníženiu rizika vzniku rakoviny kože, ktorá každoročne spôsobí úmrtie viac ako 100 000 ľudí. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Intenzita slnečného žiarenia

Na vývoji aplikácie sa okrem WHO podieľala aj Svetová meteorologická organizácia (WMO) a ďalšie agentúry OSN. Do sveta ju vypustili symbolicky v prvý letný deň, kedy začína v mnohých krajinách obdobie prázdnin a dovoleniek spojených s pobytom na slnku.

V aplikácii je možné v závislosti na danej lokalite zistiť, aká vysoká intenzita slnečného žiarenia je aktuálne vonku, okrem toho sa ponúka aj predpoveď na ďalšie dni. Program zároveň odporučí, aká ochrana pred slnkom je v daných podmienkach vhodná. Podľa WHO môžu niektorí ľudia utrpieť vážne popáleniny už po 15 minútach pobytu na priamom slnku. Citlivosť kože sa líši podľa fototypu, teda typu kože.

Škodlivosť slnka

Intenzita slnečného žiarenia sa uvádza na stupnici takzvaného UV indexu, ktorý sa pohybuje od stupňa jedna do stupňa 11+, ktorý označuje extrémne intenzívnu silu lúčov. Od stupňa tri sa odporúča pri pobyte vonku používať ochranu proti slnku, v Európe počas letných dní intenzita žiarenia dosahuje aj stupeň osem. UV index sa zvyšuje aj spolu s nadmorskou výškou.

WHO upozornila, že škodlivosť pobytu na slnku je kumulatívna, čo znamená, že aj pri nižšej intenzite žiarenia existuje vysoké riziko, pokiaľ je človek na slnku bez ochrany dlho.

Rizikový faktor

Pobyt na slnku je hlavným rizikovým faktorom pri vzniku rakoviny kože. Odhaduje sa, že v roku 2020 bolo po celom svete diagnostikovaných okolo 1,5 milióna nových prípadov karcinómu kože, 120 000 ľudí tejto chorobe podľahlo. Slnko môže vážne poškodiť aj zrak.

„Táto aplikácia kombinuje znalosti meteorológov, ekológov i zdravotníkov a pokúša sa pomôcť ľuďom chrániť sa pred slnkom v práci aj vo voľnom čase. Je unikátna, pretože využíva dáta z meracích meteorologických staníc na úrovni jednotlivých krajín, a poskytuje tak presné informácie o UV indexe podľa konkrétneho miesta pobytu," uviedol šéf WMO Petteri Tallas.

Ďalšie dôležité správy