V zoologických záhradách a vo vodným parkoch žijú zvieratá v zajatí. Reakcie ochranárov či environmentalistov na takýto chov zvierat sú však čoraz hlasnejšie. Vodné zábavné parky sú nútené prostredníctvom pribúdajúcich zákazov hľadať alternatívy, ktoré by nahradili živé zvieratá. Podľa informácií agentúry Reuters asi 20 európskych krajín už zakázalo alebo úplne obmedzilo predvádzanie divokých zvierat v cirkusoch. Ak sa však vodné a zábavné parky nechcú vzdať živých atrakcií, môžu svojich návštevníkov „oklamať“ ich robotickými dvojníkmi.

Dlhá história

Zmena sa začala už pred dvadsiatimi rokmi v USA. Ako upozorňuje portál Gizmodo, v zábavnom parku Epcot v stredisku Walt Disney World Resort v zátoke Bay Lake na Floride prvýkrát predstavili robotického delfína DRU (Dolphin Robotic Unit). Priamo pred divákmi vtedy plával vo vodnej nádrži spolu s potápačmi. DRU sa počas svojej existencie dostal aj mimo vodných nádrží. Použili ho ako súčasť interaktívneho zážitku na súkromnom ostrove na Bahamách, vlastnenom spoločnosťou Disney. Slúžil ako atrakcia pre výletné lode. Hostia sa mohli k delfínovi vo vode pripojiť a zaplávať si s ním.

Za dve dekády sa však vývoj posunul dopredu. Kalifornská spoločnosť Edge Innovations navrhla robotického delfína, ktorý je od toho skutočného takmer nerozpoznateľný. Spoločnosť v minulosti spolupracovala aj s hollywoodskymi filmármi. Jej inžinieri sa podieľali na filmoch Zachráňte Willyho či Útok z hlbín. Filmársky priemysel sa však v súčasnosti spolieha viac na počítačové efekty ako na prácu animatronikov. 

Ako živý

Pri tvorbe robotického delfína vývojári spolupracovali s morskými biológmi, aby dokázali vytvoriť hodnovernú pohyblivú kópiu živého delfína. Prvý, takmer trojmetrový prototyp s hmotnosťou 270 kg má výdrž batérie desať hodín. Jeho realistický vzhľad zabezpečuje povrch vyrobený z medicínskeho silikónu. Životnosť tohto robota v slanej vode je až desať rokov. Podľa informácií agentúry Reuters by mal potenciálnych kupcov stáť jeden kus tri až päť miliónov dolárov. „V súčasnosti je v zajatí asi 3-tisíc delfínov, prostredníctvom ktorých firmy zarábajú niekoľko miliárd dolárov, len pre sprostredkovanie zážitku s delfínmi. To dokazuje, aká silná je chuť milovať a spoznávať delfíny,” povedal pre Reuters zakladateľ a CEO Edge Innovations, Walt Conti.

Ponuka na vytvorenie robotického delfína prišla podľa denníka South China Morning Post (SCMP)od spoluzakladateľa spoločnosti Animatronic Entertainment Portfolio, Wanga Li. Toho spolu s jeho novozélandským obchodným partnerom oslovili na vytvorenie oceanária v Číne, v ktorom by boli atrakciou živé delfíny a veľryby. Obaja sa však rozhodli vydať inovatívnejšou cestou. „Veríme, že úžasné životy zvierat sú neoceniteľné a nikdy by sa nemali predvádzať v zajatí,“ uviedol Wang. Ich víziu robotických dvojníkov im pomohli realizovať dvaja americkí odborníci na animatroniku, Roger Holzberg a Walt Conti zo spoločnosti Edge Innovations.

„Tento delfín je skonštruovaný tak, aby simuloval všetko od kostrovej štruktúry cez svalovú interakciu s touto kostrovou štruktúrou, tukové mechúre a rozloženie hmotnosti na skutočnom dospievajúcom delfínovi skákavom,“ uviedol R. Holzberg v rozhovore pre Radio New Zealand. Robotickému delfínovi chýbajú iba kamery, senzory a inteligencia, ktorá by z neho spravili autonómneho živočícha. Jeho pohyby riadi na diaľku operátor, ktorý však vie ľahko vytvoriť dojem, že delfín reaguje v reálnom čase na príkazy či interakcie s ľuďmi.

Veľké možnosti

Juhoafrické skupiny na ochranu práv zvierat Ban Animal Trading (BAT) a EMS Foundation zverejnili alarmujúcu správu, že v rokoch 2016 – 2019 bolo z Južnej Afriky do Číny vyvezených najmenej 5 035 voľne žijúcich zvierat. „Robot, ktorý napodobňuje skutočné zviera z hľadiska vzhľadu, cítenia, pohybu a správania, umožňuje ľuďom interagovať a spoznávať zviera bez toho, aby bolo zviera uväznené v prospech zisku,“ povedala pre denník SCMP Prathna Singh, riaditeľka BAT. Verí, že robotické delfíny pomôžu zastaviť nelegálne nákupy voľne žijúcich zvierat. 

Spoločnosť Edge Innovations má ambície pokračovať aj vo vývoji iných druhov živočíchov. „Predstavte si, čo by sa stalo, keby sa v akváriách objavili zvieratá, ktoré by sa tam inak nedostali. Obrovské žraloky biele, draky, ktoré by dokázali po vynorení sa z vody chrliť oheň, alebo by ste dokázali plávať so zvieratami z Jurského parku. Možné je všetko, čo si len dokážete predstaviť,“ povedal Roger Holzberg, kreatívny riaditeľ EI.