„Prepáčte, to bola posledná fľaša českého piva," povedal čašník v jednej z moskovských reštaurácií mesiac po tom, ako Moskva vyslala vojakov na Ukrajinu a Západ odpovedal uvalením rozsiahlych sankcií proti Rusku.

Po vyše 100 dňoch, ktoré uplynuli od začiatku toho, čo Rusko nazýva špeciálnou vojenskou operáciou na Ukrajine, je v moskovských krčmách stále k dostaniu zahraničný alkohol, ale kedysi bohaté zásoby sa stenčujú, napísala agentúra Reuters.

„Niektoré krčmy si urobili veľké zásoby, keď to všetko začalo. Ale pokiaľ viem, po 24. februári už neboli objednané a potvrdené žiadne nové dodávky," povedal Alexander Skripkin, ktorý v Moskve prevádzkuje dva bary.

Problémy s dovozom piva aj chmeľu

Mnoho zahraničných spoločností, vrátane popredných západných pivovarov, ktoré v krajine pôsobili - Carlsberg, Anheuser-busch Inbev a Heineken - pozastavilo v Rusku predaj. Zároveň prudko klesol objem lodného obchodu. Ruská ekonomika sa dostala pod tlak a Rusi, doteraz zvyknutí na bohatý výber alkoholu zahraničnej výroby, si musia zvykať na novú realitu.

„Situácia s pivom je veľmi neradostná," povedal Anton, 36-ročný IT expert, ktorý pracuje pre štátnu finančnú organizáciu v Moskve. „Keď pominiem značky Paulaner, Pilsner Urquell a ďalšie dobroty, nie som si istý ani tým, ako dlho vydrží ruské pivo. Pretože problémy sú nielen s dovozom piva, ale aj s dovozom chmeľu," dodal.

Ruské pivovary sú do veľkej miery závislé od dovozu surovín vrátane spomínaného chmeľu. „Komplikácie s posielaním peňazí dodávateľom v Európe a Amerike a narušenie dodávateľských reťazcov sú teraz dva najväčšie problémy," uviedlo ruské združenie výrobcov piva s odvolaním sa na spoločnosť Beer Resource, jedného z najväčších ruských distribútorov surovín pre pivovary.

Zastavenie dodávok do Ruska

Začiatkom marca spoločnosti Carlsberg, AB InBev a Heineken zastavili výrobu a predaj svojich vlajkových pív v krajine a odvtedy uviedli, že svoje podniky v tejto krajine predajú.

Zahraničné kontajnerové spoločnosti - vrátane troch najväčších MSC, Maersk a CMA CGM - dočasne pozastavili prepravu nákladu do Ruska a z Ruska, zatiaľ čo krajiny Európskej únie, ktoré majú spoločné hranice s Ruskom a Bieloruskom, zakázali vjazd nákladným vozidlám registrovaným v týchto krajinách.

„Guinness už nie je a nevráti sa, aspoň zatiaľ," povedal barman vo veľkej krčme White Hart v anglickom štýle, ktorá stojí v centre Moskvy vedľa centrálnej banky. Predtým sa tu toto čierne pivo predávalo za 690 rubľov (asi 10,5 eura) za polliter.

Spoločnosť Diageo, ktorá vyrába vodku Smirnoff a Guinness, začala vlastnú distribúciu v Rusku v roku 2006 a svojho času zaznamenala v krajine obrovský rastový potenciál. V marci oznámila, že pozastavila všetok vývoz do Ruska aj miestnu výrobu svojich pív.

Hľadanie alternatív

Guinness, ktorého trvanlivosť je pri skladovaní v sudoch jeden rok, bol však stále k dostaniu v dvoch moskovských krčmách. Sami barmani ale hovorili, že predávajú zásoby s malou nádejou, že budú v dohľadnej dobe doplnené. „Máme zásoby, ktoré by mali vystačiť na pol roka," povedal zástupca dovozcu piva Nice Beer so sídlom na moskovskom predmestí.

Taktiež tvrdý alkohol zahraničnej výroby by sa mohol stať nedostatkovým tovarom. Sklady sú takmer prázdne a reštaurácie predávajú staré zásoby, povedal Sergej Mironov, ombudsman moskovského reštauračného podnikania, ktorého citovala ruská štátna tlačová agentúra RIA.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že sankcie sa vrátia Západu ako bumerang a poskytnú nové príležitosti ruským firmám, ktoré budú môcť obsadiť priestor uvoľnený zahraničnými značkami.

Vzhľadom na vysychajúce toky alkoholu zo zahraničia uvažujú bary a obchody o nápojoch miestnej výroby. „Začali sme hľadať domáce alternatívy k zahraničným pivom a v dôsledku toho sa výber drasticky zmenil. Dovážaný alkohol je teraz o 20-50 percent drahší, zatiaľ čo miestne pivá sú o niečo lacnejšie, ako boli tie dovážané pred 24. februárom," uviedol Skripkin.

Ďalšie dôležité správy