Spišská výroba zemiakových lupienkov a slaných pochutín tento rok oslávi už svoje 35. výročie, keďže jej začiatky sa tradujú od roku 1987. V tom čase poľnohospodárske družstvo (JRD) Smižany, ako významný pestovateľ zemiakov na Spiši, postavil závod na výrobu zemiakových lupienkov, kde spracovával časť svojej úrody.

„Neskôr však v nových trhových podmienkach kapitalizmu a tvrdšom konkurenčnom prostredí družstvu postupne vznikali problémy s odbytom,“ opisuje súčasný obchodný riaditeľ spoločnosti SlovChips Pavol Benko.

Po dôkladnom zvážení sa preto rozhodli vziať do prenájmu výrobu a následne odkúpiť celý závod od družstva. V roku 2008 tak neďaleko Spišskej Novej Vsi v obci Smižany vznikla spoločnosť SlovChips, ktorej hlavným zámerom bolo obnoviť a znovu naplno rozbehnúť tradičnú výrobu slovenských zemiakových lupienkov zo Spiša.

„Myšlienku zamerať sa a pokračovať vo výrobe zemiakových lupienkov nám navrhol Ivan Handlovič, ktorý pracoval v lupienkárni od jej založenia. Keďže sme boli presvedčení, že je to odborník na svojom mieste, začali sme túto víziu postupne realizovať,“ približuje P. Benko.

Aj vďaka skúsenostiam s výrobou I. Handloviča sa firma začala ďalej rozvíjať, pričom o predaj a ekonomiku sa postarali ďalší spoločníci. V súčasnosti je Ivan Handlovič výrobným riaditeľom tejto spoločnosti.

V priebehu ďalšieho obdobia obsadili pozície v obchodnom tíme. Ten je podľa obchodného riaditeľa P. Benka na veľmi vysokej úrovni a tvoria ho odborníci, ktorých táto práca napĺňa a baví.

Tradičná výroba spočíva v kvalite

Výrobný postup spoločnosti je založený na vysokej kvalite vstupných surovín. Zo zemiakov spoločnosť spracováva výlučne len tri vybrané odrody , ktoré majú nulový obsah cukru a vyšší obsah škrobu. Podľa P. Benka firma zároveň kladie veľký dôraz na výrobu Nature product chips, ktoré sa vyrábajú len z odrody pestovanej na Slovensku. Vo svojom výrobnom portfóliu však okrem lupienkov majú aj ďalšie slané pochutiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa