Mnohí ju nenávideli a kolegovia ho dokonca vylúčili z ríšskej komory architektov. Ale predsa len sa stalo aj keď nechcenou súčasťou Florencie na Labe, metropoly Saska

Architektúra ako reklama

Orientálny vzhľad budovy Yenidze v secesnom štýle s prvkami maurskej architektúry pôsobí možno popri drážďanských barokových stavbách ako päsť naoko, ale už vyše storočie púta pozornosť. Jej niekdajší majiteľ, miestny židovský podnikateľ Hugo Zietz, si to uvedomoval, nuž dal pod kupolou navyše inštalovať neónový nápis Salam alejkum. Pokladal to totiž úžasnú bezplatnú reklamu na svoje výrobky. Yenidze je nemecký prepis názvu tureckého mestečka Genisia v dnešnom Grécku, odkiaľ pochádza najjemnejší, najaromatickejší a najkorenistejší tabak, ktorý Zietz dovážal pre svoje cigarety.

Podobu stavby si ale nevymyslel, aby Drážďancov šokoval. Nemal veľmi na výber. Mal pozemok, chcel podnikať, radnica mu v tom ani nebránila, mala však požiadavku: nijaká fabrika v centre mesta nesmie zvonku pripomínať fabriku - aby nerušila noblesu palácov či chrámov. Orientálny look v zozname zákazov nebol, tak sa začalo stavať.

Proti vzhľadu Yenidze nemali nič ani pamiatkari prvého štátu robotníkov a roľníkov na nemeckej pôde, ani drážďanská socialistická radnica či vláda Nemeckej demokratickej republiky.

Za čias NDR bola v „mešite“ štátna fabrika na cigarety, po páde Berlínskeho múru objekt zrekonštruovali a zmenili na administratívnu budovu. Hore, pod kupolou je na dvoch podlažiach najvyššie položená drážďanská piváreň so stovkou stoličiek, ktorá je 63 metrov nad ulicou a reštaurácia.

Saské aj orientálne špeciality

Domov zastupujú originálne saské zemiakové polievky s grilovanými klobáskami a krutónmi za 5,90 eur a za 10,90 eur huspenina s majonézou, akú varili nemecké babky. Aj s opekanými zemiakmi, kyslými uhorkami. V ponuke je za 12,90 eur aj Drážďanské bravčové pečené s červenou kapustou nie s knedľou ale varenými zemiakmi.

Orient zastupuje na jedálnom lístku napríklad pikantná jahňacina so sušenými marhuľami, maslovou fazuľou, koriandrovou ryžou a mätovým jogurtom za 16,90 eur, či za 21,90 eur Kalifov sviatok, čiže do ružova opečená jahňacina s chrenovou kôrkou, mrkvou s maslom s zemiakmi na rozmaríne.

Pod kupolou z pestrofarebných skiel, kde kedysi oddychoval personál fabriky na cigarety, to teraz vyzerá ako v bare s brušnými tanečnicami a po niektoré dni tam prichádzajú miestni herci čítať z rozprávok z tisíc a jednej noci.