A parížskej radnici ležia ubytovatelia, ktorí prenajímajú svoje byty cez Airbnb turistom riadne v žalúdku, keďže neplatia miestne ubytovacie poplatky, ktoré klasické ubytovacie zariadenia inkasujú od turistov a následne odvádzajú mestu. Samozrejme neplatia ani daň z príjmu.
Okrem toho, byty, ktoré voľakedy ich majitelia prenajímali dlhodobo, teraz na dlhodobý prenájom fakticky zmizli z trhu, keďže títo uprednostňujú krátkodobý prenájom turistom. To dramaticky zhoršilo situáciu s bývaním v meste a tiež vedie k nárastu cien nájomného.
Preto sa Paríž už dávnejšie rozhodla pre ťaženie proti ubytovaciemu portálu, otázne je ale s akým výsledkom. Podľa novej legislatívy, chce mesto portály ako Airbnb trestať ešte vyššími pokutami ako doteraz, ak budú na svojich stránkach uverejňovať ponuky na ubytovanie od ubytovateľov, ktorí nemajú svoje byty a domy oficiálne zaregistrované (a majú registračné číslo), že ich prenajímajú turistom a neplatia teda daň z ubytovania. Rovnako to bude znamenať prísnejšie sankcie pre majiteľov nehnuteľností, ktorí nedodržiavajú zákony
Kto z koho
Pikantné na celej záležitosti ale je, že takýchto, neregistrovaných ubytovaní je medzi ponukami Airbnb 80 percent. Takže platforma má na výber – buď bude platiť vysoké pokuty, alebo musí zmazať 80 percent z 60 000 ubytovaní, ktoré momentálne v Paríži ponúka. Na druhej strane je otázne, ako dokáže parížska radnica skontrolovať, či portál naozaj zmaže všetky neregistrované ubytovania.
Už teraz sú parížski prenajímatelia bytov a domov okrem registrácie povinní hlásiť mestu počet dní v roku, kedy mali byt obsadený turistami, najviac to môže byť 120 dní v roku a radnica to má podľa registračných čísiel kontrolovať. Samotní parížski prenajímatelia (nie Airbnb) dostali tento za nedodržiavanie týchto pravidiel už pokuty vo výške 1,4 milióna eur. Od apríla začalo podnikať mesto právne kroky ale aj voči Airbnb a ďalšej sprostredkovateľskej platforme Wimdu.
Paríž byt Zdroj: Facebook Airbnb Paris
Pravidlá pre Airbnb ale už dlhšie obdobie sprísňujú aj v iných mestách ako je Berlín, Amsterdam a Madrid, v nemeckom hlavnom meste bolo jeden čas dokonca úplne zakázané uverejňovať ponuky ubytovania na tejto platforme. V New Yorku zase musí platforma odovzdávať úradom zoznamy ubytovaných hostí a tiež informácie o všetkých svojich transakciách.
V Barcelone zriadili samostatné oddelenie, ktoré má vyhľadávať ubytovateľov, ktorí nie sú registrovaní, teda ubytovávajú na čierno. Minulý rok tu dostal portál pokuty vo výške 600 000 Eur za nedodržiavanie miestnych zákonov.
Keď ubytovateľ sleduje hostí. Aj v spálni
Airbnb sa ale dostal v minulých dňoch do titulkov zahraničných novín aj v inej súvislosti, ktorá tiež nie je pozítívna. Istý škótsky pár si rezervoval cez túto platformu ubytovanie v Toronte a pri prehliadke bytu upútali ich pozornosť zvláštne hodiny v spálni. Keď si ich dôkladnejšie prezreli, zistili, že je v nich namontovaná minikamera a nasmerovaná tak, aby zaberala najmä posteľ. Po tomto zistení ubytovanie opustili a o skúsenosť aj fotografiu hodín sa podelili na sociálnych sieťach. Airbnb sa k incidentu po jeho zverejnení tiež vyjadril, napísal, že ubytovateľa z platformy odstránil. „Súkromie hostí berieme extrémne vážne a máme nulovú toleranciu k takémuto chovaniu sa ubytovateľov,“ uviedol portál vo verejnom vyhlásení.
Podľa nemeckého týždenníka Bild ale ukryté kamery v bytoch, ktoré ľudia cez portál prenajímajú, nie sú až takou zvláštnosťou, aj keď nie sú umiestnené priamo v spálni.