Jej tohtoročné vyhlásenie sa konalo včera večer v Budapešti a aj keď oficiálna tlačová správa ešte nevyšla (keďže bedeker sa dostane do predaja až zajtra), sú známe už prvé výsledky, ktoré uverejnil The Michelin Guide UK na svojom Twitteri.
Podľa nich sa v bedekri Main Cities of Europe 2018 nachádza 2 108 reštaurácií z 36 miest v 20-tich krajinách Európy. Je to menej ako pred rokom, kedy bolo v bedekri 2 332 reštaurácií zo 44 miest z 20-tich krajín Európy. Z čoho nám vychádza, že Slovensko sa do bedekra zrejme opäť nedostalo, resp. pri študovaní prvých informácií o výsledkoch, sme zmienku o ňom nikde nenašli.
Zato Maďarsko má prvú reštauráciu ocenenú dvoma hviezdičkami – stala sa ňou budapeštianska Onyx so šéfkuchárom Adamom Meszárosom. Čo je ďalší príklad napredovania maďarskej gastronómie, mohutne propagovanej aj zo štátnych peňazí. Včerajší prestížny večer totiž organizoval spolu s Michelinom maďarský štátny tourist board – Maďarská agentúra pre cestovný ruch, pričom rozpočet akcie označili maďarské médiá ako „veľkorysý“. Po organizovaní európskeho finále najprestížnejšej svetovej kuchárskej súťaže Bocuse d´Or minulý rok tiež v Budapešti, je pridelenie tohto slávnostného večera ďalším úspechom maďarskej „gastrodiplomacie“.
Jedlo v reštaurácii Onyx Zdroj: www.onyxrestaurant.hu
Ďalšou reštauráciou v regióne strednej Európy, ktorá má od včera dve hviezdičky, je viedenská Konstantin Filippou Restaurant, ktorá nesie názov jej majiteľa a šéfkuchára a dostala prvú hviezdičku v roku 2014, len rok po otvorení. Zaujímavosťou zo slovenského hľadiska môže byť fakt, že v obidvoch nových dvojhviezdičkových podnikoch majú vo vínnej karte vína od Zsolta Sütő zo Strekova 1075.
Interiér Konstantin Filippou restaurant Zdroj: www.konstantinfilippou.com
Vo Viedni pribudlo aj niekoľko reštaurácií s jednou hviezdičkou – Pramerl & The Wolf, SHIKI’s, Blue Mustard a Loft. Niekoľko podnikov v okolitých krajinách dostalo prvý krát aj ocenenie Bib Gourmand, ktoré Michelin udeľuje za výbornú kuchyňu a priaznivé ceny – Goldgasse v Salzburgu, Bistrøt 104 v Prahe (hlavné jedlá tu stoja v prepočte od 8,80 do 11,60 eur, osemchodové degustačné menu 39 eur), vínny bar Alewino vo Varšave a bistro Stand 25 v Budapešti, kde sú ikonickými jedlami šéfkuchára guláš (podľa jedálneho lístka stojí v prepočte 3,50 eur) a zapekané zemiaky. Štvorchodové degustačné večerné menu tu vyjde na 27 EUR, trojchodové obedové je od 15 eur.
Jedlo v Bistrot 104 v Prahe Zdroj: bistrot.cz
Tento rok prišiel Michelin s novinkou – prvý krát ocenil najlepšieho mladého európskeho kuchára a najlepšieho mentora. Tým prvým sa stal Brit Niall Keating a cenu za európskeho mentora získal Christian Constant, z ktorého „liahne“ pochádza niekoľko šéfkuchárov, ocenených hviezdičkami.
A prečo Slovensko, resp. Bratislava (zrejme) nie je ani tento rok v bedekri? Podľa našich skúseností z toho, čo sme jedli v zahraničí v Michelinom ocenených reštauráciách, to nie je preto, že by u nás neboli podniky, ktoré by do tohto bedekra nepatrili. Ak by boli napríklad v susednej Viedni, určite by v ňom boli a aj nejaké ocenenie by sa im ušlo.
Problém je inde – Slovensko je stále pre Michelin „tabula rasa“ a turisticky nezaujímavé. Bude ňou aj naďalej, ak nenastúpi cestu sústredenej a efektívnej propagácie vlastnej gastronómie (a všeobecne krajiny) v zahraničí, ako to robia napríklad Maďari a pred rokmi to robili škandinávske krajiny. V časoch, kedy sa o škandinávskej kuchyni nikde ani nechyrovalo. Vtedy ich národné tourist boardy pozývali opakovane inšpektorov a kompetentných ľudí na gurmánske infocesty, čo sa nie vždy doma stretávalo s pozitívnymi reakciami, ale efekt to evidentne prinieslo. Lenže Slovensko už druhý rok ani ten národný tourist board nemá... a ten, ktorý tu bol, veľa vody, čo sa týka efektívnej propagácie krajiny, nenamútil.