Do malého emirátu sa totiž v ostatných rokoch hrnú státisíce bohatých turistov z Číny (vlani to bolo 696-tisíc, takmer o polovicu viac než v roku 2016) a z Ruska (vlani 422-tisíc, medziročne vyše dvojnásobok). Čoraz viac vplyvných rodov si Palazzo Versace vyberá aj za miesto na okázalé svadby svojich potomkov.

Hotel s 150 izbami, 65 apartmánmi a 169 rezidenčnými ubytovacími jednotkami, ôsmimi reštauráciami i barmi stojí na trinástich hektároch pobrežia dubajskej zátoky v centre exkluzívnej rezidenčnej štvrte Cultural Village ani nie desať minút od Burdž Chalífa, najvyššej (828 metrovej a 163-podlažnej) budovy na svete i čarovného starého mesta s úzkymi uličkami, malými domčekmi a obchodíkmi a štvrť hodiny jazdy od letiska.

Otvorenia sa nedožil

Slávneho talianskeho módneho návrhára Giovanniho Mariu Versaceho na vstup do luxusného hotelového biznisu nahovoril austrálsky developer iránskeho pôvodu Soheil Abedian. Prvým výsledkom ich spolupráce bol v roku 2000 Palazzo Versace na letovisku v Gold Coast neďaleko austrálskeho mesta Brisbane, ktorý je dnes v čínskych rukách. Versace sa slávnostného otvorenia nedožil, zahynul rukou vraha ešte v roku 1997, ale medzinárodný módny dom House of Versace, ktorý založil, pokračuje pod vedením jeho brata Santa a sestry Donatelly.

Popri luxusných šatách, módnych doplnkoch, koženom tovare, parfumoch, šperkoch a bytových doplnkoch pokračuje aj v hotelierstve.

Po hoteli na Gold Coast na Vianoce roku 2015 otvorili druhý versaceovský práve v Dubaji a výstavba tretieho sa dosť pomaly vlečie v Macau, niekdajšej portugalskej kolónii neďaleko Hongkongu, ktoré je od roku 1999 osobitnou administratívnou jednotkou Čínskej ľudovej republiky. Pretože je to mesto kasín, hotel sa stavia v spolupráci so spoločnosťou SJM Holdings, ktorá je najväčším miestnym prevádzkovateľom tohto biznisu.

Palazzo Versace Dubai: Vstupná hala s talianskymi mozaikami a českým lustrom Zdroj: Ján Blažej

Iný ako ostatné

Ako na nás Palazzo Versace zapôsobil? Na prvý pohľad sa dosť odlišuje od iných hotelov v meste. Vzhľadom má byť pripomienkou talianskych palácov zo 16. storočia s nenápadnými prvkami arabskej architektúry.Pod interiérmi s klasickými talianskymi mozaikami na podlahe sú podpísaní architekti, dizajnéri, stolári, remeselníci, výrobcovia vyrezávaného nábytku i látok, pracujúci výhradne pre House od Versace.

Snáď jedinou výnimkou vo vstupnej hale je obrovský luster od severočeských umeleckých sklárov. Tri vonkajšie bazény pod palmami sú obkolesené starostlivo ošetrovanými trávnikmi a záhonmi kvetín a každá z reštaurácií a barov má podľa vzoru talianskych palácov nádvorie, terasu. Pri západe slnka i dlho do noci sa tu dá príjemne posedieť, či už pri drinkoch, pohári vína, jednohubkách, talianskych i perzských chuťovkách. Alebo si vychutnať večer taliansku, mediteránsku, arabskú či medzinárodnú kuchyňu, jedlá z ktorých servírujú v jednotlivých reštauráciách a dokonca je tu aj džezový klub