Niečo, čo bolo ešte pred niekoľkými rokmi nemysliteľné. Tým zatiaľ posledným je Henrique Leis, ktorého reštaurácia má hviezdičku od Michelina 19 rokov.

Oznámil, že v budúcnosti ju už nechce a stal sa tak prvým portugalským šéfkuchárom, ktorý urobil toto rozhodnutie. Informoval o tom portugalský magazín Observador s odvolaním sa na instagramovú stránku reštaurácie. 

Šéfkuchár zároveň konštatoval, že reštaurácia bude fungovať naďalej ako doteraz, len bez tlaku, ktorý Michelinova hviezda predstavuje.

Ako povedal 60-ročný šéfkuchár portugalskému médiu, chce mať vo svojom živote viac pokoja a voľnosti. O téme vrátenia hviezdy diskutoval tri roky so svojimi dcérami, ktoré v reštaurácii pracujú a mali by ju po otcovi v budúcnosti prevziať.

„Obidve tu vyrástli a vedia, ako funguje ‚hviezdičková‘ kuchyňa a koľko úsilia vyžaduje,“ povedal šéfkuchár.

Reštaurácia Henrique Leis - jedna z kreácií na tanieri Zdroj: Facebook Henrique Leis

Chce aby išli aj v gastronómii svojou cestou a nechce, aby ich v tom obmedzovala zodpovednosť udržať si ocenenie, ktoré získal ich otec.

A čo na to bedeker? Jeho reakcia bola rovnaká ako v prípade šéfkuchara Marca Veyrata, ktorý chcel tiež nedávno vrátiť svoje dve hviezdy. Rozhodnutie nechce akceptovať – podľa ich vyjadrenia nerobia bedeker kvôli šéfkuchárom alebo gastrokritikom, ale pre čitateľov.

Henrique Leis priznal, že sa nezamýšľal nad tým, čo sa stane, ak ho bude bedeker aj na budúci rok hodnotiť, ale za svojím rozhodnutím si stojí a želá si Michelina opustiť. Zatiaľ ale oznámenie, že má hviezdičku od roku 2000, tróni hneď na úvodnej stránke webu reštaurácie.