Lebo vybrať sa na pivné skusy po všetkých lokáloch, kde točia plzenské v tejto svetom uznávanej Mekke piva, uchodili  by ste si nohy. Veď len tých, kde nosia na stoly Pilsner Urquell, nájdete v Plzni vyše 140. Zavítame iba do tých, ktoré si dlhé roky držia najvyšší punc kvality alebo zaujmú originalitou.

Rada pred našim výletom od sládka Václava Berku, ikony pivovaru v Plzni. „Pilsner Urquell je pivo znalcov a treba k nemu dorásť,“ hovorí. „Ak si ho dá niekto po prvý raz v živote, myslím si, že ho nedokáže dobre oceniť. Až keď ho ochutná niekoľko krát, zistí, aké kúzla sa v ňom skrývajú. Pivo je nádherne pitné, je v ňom vyvážená horkosť so sladkosť a má plnosť chute.“

Šenk na Parkánu

„Šenk Na Parkánu“ otvorili v roku 1966. Nesie meno podľa miesta, kde sa nachádza. Pri mestských hradbách tzv. „parkánů“. Tie odolali útoku husitov, ktorým sa výrazne katolícki obyvatelia Plzne ubránili. Šenk je priamo prepojený s Pivovarským múzeom. Pivovarské múzeum v Plzni ako jediné odborné múzeum svojho druhu v Čechách stráži legendu pivovarníctva.

V dome z 15. storočia, kedy dostal vtedajší majiteľ právo variť pivo, uvidíte množstvo pivných kuriozít, pivovarské laboratórium (s figúrou nápadne sa podobajúceho na bývalého prezidenta Klausa), gotickú sladovňu. Zoznámite sa z históriou plzenských „hospod“. Dokonca na vlastné oči uvidíte v unikátnej expozícii voskových figúr, ako to v nich vyzeralo.   

Terajší „Šenk Na Parkánu“ má za sebou náročnú rekonštrukciu.  Zariadili ho v duchu zlatej éry plzenského pohostinstva tridsiatych rokov 20. storočia. Drevený interiér doplnili historickými múzejnými exponátmi. Má k dispozícii miesto pre 110 hostí pri stoloch, dvadsať sa ich zmesí na barové stoličky a ďalších štyridsať na celoročne vykurovanej vonkajšej terase.

„Pilsner Urquell núti štamgasta, aby si dal ďalší dúšok. V tom je jeho fenomén,“ vysvetľuje Václav Berka a preto na ďalší hlt plzenského ideme do reštaurácie, ktorej sláva sa začala ako správa z čiernej kroniky. Keď plzenskému furmanovi prešlo cez nohu koleso voza a musel dať svojim koníkom adié.

Pivovarské múzeum a Šenk na Parkánu Zdroj: Naparkanu.com

 U Salzmannů

Reštaurácia „U Salzmannů“ v starom centre mesta, kúsok od Pivovarského múzea, je najstaršou reštauráciou v Plzni. Otvorili ju v roku 1637. O pár storočí furman Martin Salzmann pendloval medzi Plzňou a Prahou. Keď v predjarí 1843 doviezol krajčírovi Pinkasovi pivnú plzenskú novinku, pražský krajčír zavesil ihlu a niť na klinec a upísal sa plzenskému pivu. Jeho aj dnes vyhlásená turistická „hospoda“ niesla najprv názov „U Švingulanta“. Časom ju však štamgasti premenovali na dnešný názov  „U Pinkasů“.

V roku 1860 nasledoval Martin Salzmann príklad svojho pražského priateľa. Ako darček si k svojej šesťdesiatke dal taktiež „hospodu“. Prispela k tomu nehoda, keď mu furmanský voz prešiel cez nohu. Nebyť nešťastnej náhody, Plzeň by bola chudobnejšia o jedno so svojich lákadiel v pohostinstve.

Reštaurácia „U Salzmannů“ má od roku 1995 citlivo reštaurovaný interiér, ktorý evokuje čas na prelome 19. a 20. storočia. Vtedy sa v nej stretávali plzenskí významní mešťania a ich hostia. Odporúčame dať si tam tamojší skvelý gulášik alebo španielskeho vtáčika s dusenou jazmínovou ryžou. Reštauráciu pre jej kuchyňu, skvelý Plzeňský Prazdroj a atmosféru, navštevujú známe české a svetové osobnosti, ktoré pri troche šťastia uvidíte na vlastné oči.

Pivnice na Spilce

Miesta, ktoré sú väčšinou v podzemí a čapujú v nich pivo, volajú v Čechách pivnica. Najväčšia z nich „Pivnice na Spilce“ vznikla z bývalých kvasných pivníc tzv. „spilek“ sa nachádza priamo v areáli plzenského pivovaru. Nemôžete ju minúť, lebo do nej smerujú zástupy najprv ako tak umravnených turistov. Z nej vychádzajú veselo roztatárení.

Po konzumácii tamojšieho fantasticky ošetrovaného ležiaku Pilsner Urquell a kvalitne pripravených jedál českej modernej kuchyne z „Pivnice Na spilce“ vidíte pri troche šťastia skupiny jódlujúcich čínskych mladíkov či poskakujúcich vetchých nemeckých dôchodcov.

Zlatý klinec v podzemí

Väčšina turistov z celého sveta, čo vychádzajú veselo osviežení z „Pivnice na Spilce“, majú už za sebou podzemný pivný zážitok. Počas zlatého klinca pivovarskej exkurzie ochutnali nefiltrovaný a nepasterizovaný Pilsner Urquell z ozrutánskych historických drevených sudov v pivniciach pod plzenským pivovarom. Dostane sa tam každý smrteľník, ktorý sa zúčastní na normálnej prehliadke pivovaru.

Pivnice merajú deväť kilometrov. Vykopali ich do hĺbky 12 až 22 metrov. V sudoch obroch dozrieva ležiak zhruba mesiac presne podľa receptúry prvého sládka Grolla. Aby pivko porovnali s tým, čo vyrábajú a utvrdili sa, že je na vlas rovnaké.

Pivo z podzemných sudov je ako od starého rozprávkového pivárskeho deduška. Vonia po dreve, má trpko-karamelovú chuť, mútnu zlatistú farbu, lebo ho nikto nefiltroval, cítiť v ňom slnko, mäkučkú horkosť, voňavý medový slad a má krémovo bielu penu. Dolu v pivnici ste naozaj ako v inom svete. Nepreniká tam žiaden ruch z vonka. Dokonalý zážitok pre pivárovu dušu a jeho telesné zmysly. 

V podzemí pivovaru v Plzni Zdroj: Pilsner Urquell

Nielen hospody, aj krčma

V Plzni má Pilsner Urquel veľa konkurencie – sú tu „hospody“, kde ponúkajú rôzne pivné špeciály, ktoré chutia najmä mladým. „Proti špeciálnym pivám nič nemám, rád ich ochutnám. Ale ak môžem zodpovedne povedať, dám si dve a to je všetko,“ hodnotí sládok Berka.

Zauímavosťou mesta piva sú ale aj netradičné mená pivární, niekoľko ich naozaj stojí za mienku. Človek ich môže snáď vymyslieť iba keď zaborí nos do smotanovej peny dobrého piva. Tak napríklad „Uctívaný velbloud“ je na rušnej Americkej ulici v pôvodných pivničných priestoroch domu z 19. storočia, kde na stavbu hojne využívali mohutné pieskovcové kamene z pôvodných stredovekých hradieb mesta.

„Báječný život ďáblova klína“ je zase independent pub, kde mieria hlavne mladí. Otvorili ho v roku 1998 ako „vidinu útulnej skrýše pred ekonomickou recesiou, politickou nestabilitou a trvajúcou hlúpou náladou v štáte českom.“ Hospoda „Na blbým místě“ je v okrajovej časti Plzne v Čechurove. Neviem, prečo dostala také dehonestujúce meno. Čapujú v nej desať a pol metra metrov od zastávky trolejbusu. Stačí vystúpiť a ste na pive.

A aby Slovákom, ktorí žijú v Plzni, nebolo smutno za vlasťou, nemajú tu len „hospody“, ale aj „krčmu“. Smútok za domovinou sa dá v Plzni zahasiť pivom v „Krčme U náměstí“.