Na vyprážaný rezeň si rakúsky dovolenkár môže už iba spomínať. To ale nie celkom pravda. Môže si ho objednať, ale si aj zaplatiť. Pestré lákavé jedlá z prospektov rôznych aerolínií sa síce servírujú stále a nielen vo výrazne drahšej biznis triede, ale aj v ekonomickej. Aj rezeň so zemiakovým šalátom. Je v menu na osobitnú objednávku najmenej 24 hodín pred odletom a stojí 15 eur. Pred pár rokmi, keď sa začal bezplatný catering minimalizovať, prišli na palubu bagetky. Dnes už sú minulosťou, lebo minimalizácia pokračuje.  

Zdarma? Keksík, čokoládka a voda

Na krátkych a kratších linkách klasických palubách aerolínií je už zdarma iba pár drobností. Medzi Košicami, Bratislavou a Prahou v lietadle Českých aerolínií cestujúci s najlacnejšími letenkami dostane ľahký snack, keksík, minibalíček so soletkami, alebo čokoládku a trochu vody. Kto chce viac, môže si 24 hodín pred odletom doobjednať na raňajky studený nárez za 10 alebo teplé jedlo za 14 eur. Letušky predávajú aj bagety, keksy, oriešky, čokoládu, nealko aj alko. Kto má v economy letenku z vyššej cenovej ponuky a objedná si platené jedlo, ako bonus dostane nealko, kávu, čaj, pohár francúzskeho či moravského vína alebo plzenské pivo. Malý snack zdarma je aj v poľských aerolíniách na hodinovom lete z Košíc do Varšavy. Kto chce viac, musí si kúpiť.

Najviac slovenských cestujúcich, ktorí využívajú klasické aerolinky, využíva odlety z Viedne či Budapešti, a najmä s aerolíniami skupiny Lufthansa, kam patria aj Austrian Airlines a Swiss. Z Košíc do Viedne Austrian Airlines denne lietajú. Ich bezplatný miniservis je v ekonomickej triede na krátkych európskych linkách štandardný: zdarma iba snack, čo môže byť aj muffin, keks či čokoláda, minerálka, káva, čaj, pivo či pohárik vína. Sendviče ani menu (sendvič, nealko a sladkosť) v ponuke nie sú. Na osobitnú objednávku vopred a za jednotnú cenu 15 eur je aj paprikáš, alebo tapas, suši či meze.

Aerolinky - Kurací rezeň – treba si v Austriane objednať vopred za 15 eur Zdroj: Austrian Airlines

Poslední ctitelia tradícií

Turkish Airlines stále patria medzi málo spoločností, ktoré ešte majú „starý“ servis. Medzi Košicami a Istanbulom zdarma ponúkajú aj teplé jedlo. Do Bratislavy po starom servírujú jedlá zdarma iba Georgian Airways. Aj v ekonomickej triede sú šaláty z čerstvej zeleniny a byliniek, tradičné gruzínske hlavné jedlo, buď jahňacina, hovädzie, hydina či ryba. Akurát  bravčové v ponuke nie je. Ako dezert sú gruzínske domáce sladkosti ovocie a výber z gruzínskych syrov. Potom čaj, káva a nealko. Ide však o vyše tri hodiny letu, kým značná časť iných pravidelných európskych liniek netrvá ani polovicu.

V Bratislave majú monopol štyria lowcostoví dopravcovia a vo Viedni ich v ostatnom čase rýchle pribúda. Za občerstvenie sa tam platí. Wizz Air má pri letoch z Bratislavy aj z Viedne tie isté ceny. Ryanair má z Bratislavy s výnimkou sendvičov všetko drahšie v porovnaní so servisom z Viedne na palube jeho dcérskej firmy Laudamotion.

Čo lowcost to iná suma

Portál austrianaviation.net v uplynulých dňoch porovnával ceny občerstvenia u najväčších viedenských lowcostov. Minerálku má najlacnejšiu maďarský Wizz Air (2 eurá) a najdrahšiu nemecký Eurowings (3 eurá). Maďari majú aj až o polovicu lacnenejšie ako konkurencia sendviče a menu (sendvič, nealko a sladkosť). V britskom easyJete je pivo dvakrát drahšie než u Laudamotion či Eurowings.

Ryanair pri odletoch z Bratislavy predáva všetkých päť porovnávaných produktov drahšie než viedenskí lowcosti. Pritvrdil aj flydubai. Spočiatku mal na šesťhodinových letoch medzi Dubajom a Bratislavou v ekonomickej triede jedlo i nápoje zdarma, ale od vlaňajška kasíruje. Sendviče a wrapy sú za 5 alebo 6 amerických dolárov (4,24 a 5,09 eur), minerálka, kola a čaj v prepočte za 1,7 eur a tretinka piva či necelé dva deci vína stoja od 6,76 do 7,69 eura.

V ruskej Pobeda Airlines je voda zadarmo. Hladní a smädní neruskí cestujúci si ale sťažujú, že na palube nie je nič iné ani za peniaze. SmartWings, lowcostová dcéra českej charterovej spoločnosti Travel Service, ktorá prevádzkuje z Bratislavy a Košíc letné sezónne linky k moriam, má asi najbohatšiu ponuku a ceny porovnateľné s Viedňou. Niečo je aj lacnejšie. Hladošovi predajú aj kilo rezňov.

Aerolinky - Minichlebíček z Malty Zdroj: Ján Blažej

Cena za cenu

Keďže je čas lowcostových letov na dovolenky a odovzdávania skúseností na sociálnych sieťach, energickejší nešetria kritikou, že na palube je už všetko iba za peniaze. Austrianaviation.net upozorňuje nespokojných, čo si nevzali sendvič z domu, že v Schwechate sa dobre darí obchodom s potravinami. Po bezpečnostnej kontrole možno dokúpiť aj lacnú minerálku.

Kritici však nie sú féroví. Konkurencia tlačí ceny leteniek sústavne nadol, nuž cestujú z roka na rok lacnejšie. Dopravcovia musia stále viac šetriť, nuž škrtajú catering. V deväťdesiatich rokoch Ryanair v Nemecku vylepil plagáty s otázkou, kde je najdrahšia káva v krajine. Odpovedal si sám: na palubách Lufthansy. Za 200 mariek. O toľko boli vyššie priemerné ceny letov s kávou v cene v porovnaní s Ryanairom, ktorý za kávu pýtal tuším tri marky. Lebo nič nie je celkom low cost a už vôbec nie zdarma.