Ak letí na krátkej linke - napríklad z Prahy na grécky ostrov Korfu či do bulharského Burgasu - musí sa však s jedením poponáhľať, lebo cesta netrvá ani dve hodiny.

Rezne však nie sú dôkazom mimoriadnej štedrosti aerolínií, cestujúci si ich musí vopred objednať a kúpiť spolu s letenkou. Za kilo bravčových rezňov zaplatí 990 českých korún (alebo 38 eur či 45 dolárov), kilo kuracích je iba za 23, teľacie však stoja 61 eur. Pripravené sú na zemi, v palubnom bufete ich iba zohrejú. Pre skromnejšieho jedáka je k dispozícii aj polkilová porcia.

Rezne, ale aj iné teplé jedlá (za 15 eur) sú spolu s rozličnými šalátmi, sendvičmi, kanapkami, tortilami či croisantmi, syrovými misami, ovocnými misami i detskými jedlami či tortami (v cene od 8 do 31 eur) na jedálnom lístku SmartWings. Zadarmo na palube je už iba voda, za džús, kolu iné nealko a samozrejme všetko alko, čaj a alebo kávu sa platí. Niektoré jedlá si treba objednať vopred, časť si možno kúpiť aj za letu.

Vyber si jedlo

Hovorkyňa spoločnosti Vlaďka Dufková to pre TREND vysvetľuje uplatňovaním jednotného konceptu palubných služieb, ktorý je v súlade s európskymi štandardami v leteckej doprave. Podľa neho si cestujúci môže vybrať občerstvenie a nápoje podľa svojich potrieb a chuťových preferencií.

Nízkonákladovky občerstvenie na palube už roky iba predávajú a aj štandardné aerolínie bezplatný catering na európskych linkách minimalizujú. Viaceré letušky si také riešenie na bežných kratších letoch celkom pochvaľujú, pretože cestujúci má väčší výber a to, čo si kúpi, zvyčajne aj zje, kým časť z toho, čo mu rozdajú, ide neraz do odpadu.

Charterová bagetka – ak má let zo Slovenska aspoň dve hodiny Zdroj: Ján Blažej

SmartWings začal podľa západoeurópskeho vzoru lietať najmä ako alternatíva tradičným charterovým letom do množstva destinácií, kde si časť miest na palube kupujú najmä menšie cestovky, ale aj veľkí touroperátori na kratšie poznávacie zájazdy, ktoré by neuživili celé lietadlo. Ďalšiu časť miest si rozoberú individuálni cestujúci, ktorí si ostatné služby kupujú sami, necestujú na obligátny týždeň, dva, alebo 10 či 11 dní a určujú si aj dĺžku pobytu. Z Prahy SmartWings tento rok v letnej turistickej sezóne bude lietať už najmenej do 28 miest, z Brna do ôsmych, z Ostravy 10, z Bratislavy do 15 a z Košíc do šiestich miest.

Takéto spoločnosti český denník Dnes a jeho portál na webe nazýva hladolety. SmartWings totiž pred dvomi rokmi zrušil na letoch do troch hodín bezplatné občerstvenie a od polovice februára tohto roku aj na linkách do Egypta. Jedlo zadarmo podávajú z Česka už iba na letoch, ktoré trvajú viac než 4,30 hodiny, čiže napríklad do Dubaja či na Kanárske ostrovy.

Čo si platia Slováci

Na klasických charterových letoch so spoločnosťou Travel Service zo Slovenska či na Slovensko sa podľa riaditeľa cestovnej kancelárie Koala Tours Olivera Klucha do dvoch hodín letu podávajú bezplatne iba nealkoholické nápoje, nad dve hodiny aj ľahké občerstvenie. Iné drobnosti, napríklad čokoláda, keksíky a podobne, rovnako ako pivo, víno či alkohol sa predávajú. Na pravidelných linkách Smart Wings podľa V. Dufkovej cestujúci zo Slovenska, i klienti cestovných kancelárií, si jedlo môžu objednať pri kúpe zájazdu v cestovke.  

Malé skupinky individuálnych dovolenkárov, ktoré touroperátori či cestovky prepravujú lowcostmi, nemajú občerstvenie zdarma a letušky vybrané jedlo a nápoje okamžite zinkasujú.