Zistilo sa totiž, že má liečivé účinky. Pri prameňoch postavili kúpele, mestečko Waltersdorf, jedna z lokalít, kde vodu našli, pripojilo k svojmu názvu slovíčko Bad (kúpeľ, kúpele) a začali tu vznikať hotely a penzióny.

Keďže predpokladom úspechu aj v hotelierstve je špecializovať sa, začali to postupne robiť aj niektoré tunajšie hotely.

Vznikol tu napríklad jediný 5-hviezdičkový hotel v Štajersku – Der Steierhof, hotel, ktorý je zameraný na detskú klientelu – H2O, kde je liečivá termálna voda upravovaná tak, aby zodpovedala potrebám detského organizmu a tiež hotel, ktorý je zase Adult Only, teda pre dospelých– Quellenhotel. Ten je priamo pri kúpeľoch, jeho hostia ich môžu využívať a tiež majú vlastný hotelový wellness a spa.

Tento hotel ale išiel ešte ďalej – vymyslel si vlastnú kozmetiku a dal jej značku patentovať. Dokonca sa tu možno prihlásiť aj na workshop a vyrobiť si podľa receptúr a pod dozorom odborníčky svoj krém či mydlo.

Bad Waltersdorf - Vlastnoručne urobené krémy Zdroj: Jarmila Horváthová

To, čo vyzerá komplikovane, v princípe až také komplikované nie je. Pri procedúrach sa tu rozhodli využívať tradičné suroviny, ktoré rastú, alebo sa pestujú v okolí – jablká, tekvicu, liečivé bylinky, med a včelie produkty, mastenec – ten používajú na masáže namiesto lávových kameňov.

Na procedúry si vyrábajú vlastné oleje, tinktúry, masti – najkomplikovanejšie je asi nazbierať a pripraviť kvety, ktoré sa do prípravkov používajú, potom ide väčšinou o ich maceráciu v alkohole či oleji.

V rámci pobytu si možno vyskúšať urobiť aj vlastné kozmetické prípravky – od mydiel, ktorých príprava je vraj momentálne medzi hosťami veľmi populárna, cez krémy až po balzamy. Vlastné krémy sme si skúšali urobiť aj my a zistili sme, že keď vám niekto dá presný recept a suroviny, tak to vôbec nie je až také kompikované.

Základom bol vždy včelí vosk, lanolín (produkt z ovčej vlny), kakaové maslo (to jediné nepochádzalo z regiónu), voda a tinktúra z byliniek, ktorá sa do krému pridala, podľa toho, aké má mať účinky. Všetko v presných dávkach, ani gram menej, alebo viac a potom už len zahrievať a mixovať tyčovým mixérom.

Vzniknuté krémy sa naozaj v ničom vzhľadovo a konzistenciou nelíšili od tých z obchodu. Akurát v nich nebolo nič, čo nie je 100-percentne prírodné.