Ako nedávno informovali rakúske média, u našich susedov vzrástol počet ubytovaných hostí cez Airbnb minulý rok o 40 percent na 1,1 milióna.

Neúspešná regulácia

Celkovo pritom počet ubytovaných hostí v rakúskych hoteloch, penziónoch a prázdninových domoch rástol v roku 2018 oproti roku 2017 desaťnásobne pomalšie, teda o štyri percentá. Celkovo sa v nich ubytovalo 45 miliónov návštevníkov. Ubytovania cez Airbnb teda v Rakúsku napriek veľkému nárastu hostí využívajúcich túto platformu, tvoria tri percentá z celkového počtu ubytovaných.

Viedeň - apartmán prenajímaný cez Airbnb2 Zdroj: airbnb

Mestá a štáty v celej Európe sa snažia služby portálu všemožne regulovať, dôvody sú jasné - neprehľadný (alebo skôr nijaký) výber dane z ubytovania, daní z príjmu, zhoršovanie situácie na trhu s bytmi, keďže tieto sa prenajímajú namiesto dlhodobo vždy len na pár dní dovolenkárom a biznismanom.

Len s jedným zamestnancom

Toto všetko je známe, s veľmi zaujímavým číslom, o ktorom sa vôbec nehovorí, ale prišiel magazín Rollingpin.at. Uvádza, že napríklad vo Viedni sa tržby Airbnb blížia k sto miliónom eur. Aby podobné tržby dosiahli klasickí ubytovatelia ako sú hotely a penzióny, museli by zamestnávať a platiť vyše 1 000 ľudí.

Tí by museli platiť dane, odvádzať všetky povinné odvody. Airbnb však vo Viedni nezamestnáva ani jedného človeka. A teda nikto neodvádza nikam ani cent.

Podľa rakúskych médií sa odhaduje počet ponúkaných ubytovaní cez platformy ako je Airbnb odhaduje len vo Viedni na 7-8-tisíc a podľa zistení Technickej univerzity vo Viedni sa trh s bytmi takto ochudobňuje trvale o 2000 ubytovaní,