Stúpa obsadenosť, ceny sa začínajú približovať cenám v západnej Európe a stúpa aj najdôležitejší ukazovateľ RevPAR, teda celkové tržby na disponibilnú izbu. Vyplýva to z údajov analýzy spoločnosti Cushman & Wakefield za rok 2017 a za prvý polrok tohoto roka.

Vyššie ceny izieb znamenajú podľa Cushman & Wakefield výrazný nárast ziskov hotelov, čo vyvoláva veľký záujem investorov. Kvôli nedostatku hotelových nehnuteľností ponúkajú na predaj aj pozemky k výstavbe, v špičkových lokalitách sa pozornosť obracia k prestavbám existujúcich budov na hotely. S rastúcim dopytom pri obmedzenom počte projektov vo výstavbe na väčšine trhu (okrem Varšavy a Viedne) sa aj v nasledujúcich rokoch očakáva vysoká ziskovosť.

Najlepšie sa z miest v tomto regióne darí Prahe, ktorá dosiahla minulý rok piatu najvyššiu obsadenosť v Európe, za Edinburgom, Dublinom, Londýnom a Amsterdamom. Siedme miesto obsadila Varšava, 10. Budapešť a 13. Viedeň. Bratislava je podľa očakávaní pomerne ďaleko za nimi, na 25. mieste so 69 percentnou priemernou obsadenosťou.

Praha je aj najväčším hotelovým trhom v stredoeurópskom regióne, 10. najväčším trhom Európy s viac jako 35-tisíc izbami a 18 miliónmi prenocovaní v roku 2017. Druhým najväčším trhom je Viedeň s 15,5 milióna prenocovaní.   

Hotel vo Viedni Zdroj: Star Inn Hotel Premium Wien Hauptbahnhof by Quality

 „Očakávame, že trend rastúceho dopytu bude pokračovať, hoci v niektorých mestách sa rast pravdepodobne zmierni tým, ako budú zdražovať či ako sa v špičke sezóny naplní ich kapacita. Aj preto predpokladáme, že rastový trend bude pokračovať vďaka zdrojom dopytu, najmä z Ázie a Stredného východu,“ hovorí Bořivoj Vokřínek, partner v strategickom poradenstve a vedúci prieskumu na oddelení hotelových nehnuteľností za región EMEA v spoločnosti Cushman & Wakefield.

Čo sa týka priemernej ceny ubytovania, tak tu stredoeurópske hotely ešte zaostávajú za európskou špičkou, kterou je Ženeva s 245 EUR pred Parížom s 234 EUR. Vo Viedni je to 97 EUR, v Prahe 88 a v Budapešti 84 EUR. Bratislava má priemernú cenu 64 EUR. Ak sa vám zdá táto cena nízka, lebo pultová je napríklad v 4 hv. bratislavských hoteloch bežne raz taká, tak treba brať do úvahy, že medzi pultovou a priemernou cenou je podstatný rozdiel.

„Miera obsadenosti na mnohých trhoch strednej Európy dostahuje vrchol a ceny izieb sa blížia k cenám v západnej Európe. Na niektorých trhoch sa ale začína prejavovať vplyv novej ponuky a hoteliéri navyše poukazujú na konkurenciu zo strany platforiem zdieľaného ubytovania ako napr. Airbnb,“ prehlásil David Nath, vedúci hotelového tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre strednú a východnú Európu.