Na severe Francúzska sa dočkal obnovy bunker, ktorý postavili počas druhej svetovej vojny nemeckí vojaci. Premenil sa však na podzemný penzión. Nemci opevnenia budovali v rámci takzvaného Atlantického valu, ktorý mal zabrániť invázii spojeneckých jednotiek na európsky kontinent. Severofrancúzske pobrežie je nimi posiate dodnes, napísala agentúra Reuters.

V meste Saint-Pabu na bretónskom pobreží sú betónové bunkre z polovice pochované pozdĺž piesočných pláží. Pozemok okolo jedného z bunkrov však pred časom odkúpil muž menom Serge Colliou, ktorý potom rok a pol strávil jeho renováciou. Stavbu s rozlohou 400 metrov štvorcových premenil na penzión, v ktorom sa môže ubytovať až osem osôb.

„(Bunker) sme upravili, ale zachovali sme určitú atmosféru," povedal agentúre Reuters Collie. „Chceli sme poskytnúť budove druhý život, aby sme nezostali navždy v minulosti. Niektoré aspekty sme však zachovali, takže viete, kde ste, sú tu historické náznaky. Ale nie je to ani múzeum," doplnil. Dobu druhej svetovej vojny pripomínajú napríklad prilby, kópie zbraní alebo nápisy na stenách. Od chvíle, keď sa ubytovanie pred rokom otvorilo hosťom, ho navštívili turisti z Francúzska i Nemecka, poznamenal Colliou. Prenájom bunkru pritom vyjde šesť ľudí na 375 eur za noc.

Niektorí starostovia severofrancúzskych obcí sa pokúsili relikty druhej svetovej vojny odstrániť. Obávali sa, že by mohli predstavovať nebezpečenstvo pre plavcov, píše Reuters. Iní podnikli kroky k obnove historických miest. „Začíname tieto slávne bunkre konzervovať a to je dobre. Ale nemôžeme ich zachrániť všetky," myslí si odborník na vojnové opevnenia Hervé Farrant, ktorý sa týmto stavbám venuje od 80. rokov minulého storočia.