Prevádzkovatelia portálov sú si pochopiteľne svojej obľúbenosti a z toho vyplývajúcej sily vedomí. Čo vedie k tomu, že okrem toho, že samozrejme berú od ubytovateĺov nie malú províziu, si určujú aj ďalšie podmienky, za akých zverejňujú hotel na portáli.

Jednou z tých najkontraverznejších je politika tzv. najlepšej ceny. To znamená, že hotel, ak chce spolupracovať s rezervačným portálom, nemôže mať na svojej webovej stránke nižšiu pultovú cenu, teda tú, ktorú zaplatí bežný hosť, ako je cena, uvedená na stránke rezervačného portálu.

V praxi to znamená, že keď si rovnaké ubytovanie objednáte za 100 eur, tak, ak si ho objednáte priamo cez hotelovú stránku, zaplatíte hotelu 100 eur, ale keď si ho objednáte cez rezervačný portál, hotel z tejto ceny dostane 100 EUR mínus províziu, ktorú si za sprostredkovanie zoberie portál.

V susednom Rakúsku už ale táto politika portálov nebude možná. Rakúska hotelová a turistická lobby je veľmi silná, turizmus má aj vlastný výbor v parlamente. Práve parlament na návrh vlády v minulých dňoch odsúhlasil pre rakúskych hotelierov významnú novelu zákona o  podmienkach hospodárskej súťaže, ktorá má zabezpečiť rovnaké férové podmienky pre podnikanie pre všetky subjekty.

V nej sa okrem iného hovorí o tom, že hotely sa nemusia pri tvorbe cien podriaďovať podmienkam, diktovaným rezervačnými portálmi, ale môžu si ich tvoriť sami. To znamená, že si môžu nastaviť svoj pultové ceny nižšie, ako sú ich ceny na portáloch. Čo je ale najdôležitejšie, zo zákona za to nemôžu byť nijako portálmi potrestané. Novela by mala začať platiť od budúceho roka a ako na ňu budú reagovať booking.com a spol. nie je zatiaľ známe.