Chov včiel sa dnes stále viac a viac posúva z údolí, hôr či slovenských dedín do miest. Aj tie môžu byť pre ne prirodzeným prostredím, najmä ak majú dostatok zelených plôch a vytvorené vhodné podmienky.

Jeden z akcionárov hotela Rastislav Pavlišin začal písať svoj príbeh ako hobby včelár na bratislavskej Kolibe. Práve odtiaľ ich presunul do mesta na strechu. „Som presvedčený, že tu vieme vytvoriť včelám čo najprirodzenejšie prostredie na život,“ hovorí.

Súvisiace články

Včely majú nový domov Zdroj: NH Bratislava Gate One

Včely majú rádius letu okolo päť kilometrov od hotela, kde by mali nájsť dostatok zelených plôch na zber peľu a produkciu medu. Rozširovanie plôch v meste s potenciálom mednej a peľovej znášky je zároveň dlhodobý zámer tohto projektu.

Aktuálne našlo svoj domov na streche hotela osem včelích rodín. Zámerom chovateľa je rozšíriť chov až na celkovo 20 rodín a zároveň inšpirovať aj ostatné hotelové siete, firmy a inštitúcie pôsobiace v meste, aby sa pridali k tejto iniciatíve a rozšírili rady chovateľov včiel na mestských strechách.

Úle na streche hotela Zdroj: NH Bratislava Gate One

„Našich hostí upozorníme na náš chov už v rámci komunikácie v hotelových izbách, vo vestibule a do jedálnička naradíme špecifické jedlá z medu,“ hovorí Jiří Kotulán, riaditeľ hotela NH Bratislava Gate One.