RegioJet tento rok tretíkrát vypraví sezónne vlaky do Chorvátska a očakáva, že prevezie najviac ľudí od začiatku tejto turistickej linky. V prvom roku využilo novú službu 60 000 ľudí, na tento rok si cestovný lístok kúpilo zatiaľ 40 000 záujemcov. Prvý vlak odíde v piatok 3. júna, posledný pôjde na konci septembra. Spoje pôjdu trikrát týždenne, počas letných prázdnin denne. Kapacita jedného spoja je cez 600 miest, z technických dôvodov ju nemožno zvýšiť, povedala ČTK manažérka medzinárodných projektov Tereza Ptáčková.

Priame spoje

Majiteľ spoločnosti Radim Jančura prišiel s nápadom zaviesť priame vlaky do Chorvátska v prvom roku pandémie covidu a vlani bol záujem ešte výrazne vyšší. Vlak dovezie rekreantov do Rijeky či Splitu alebo do niektorých ďalších miest, kde nadväzujú autobusy do turistických letovísk. Záujemcovia si môžu kúpiť buď len lístky, alebo kompletnú dovolenku vrátane ubytovania a stravovania. Cestovné lístky na jún už sú takmer vypredané, pre prázdninové mesiace ich bude dopravca do predaja uvoľňovať postupne.

,,Vypravujeme súpravu s 15 vozidlami, dva z nich sú sedačkové so zhruba 120 miestami a 13 vozidiel je lôžkových. Po minuloročných skúsenostiach a na prianie cestujúcich sme zvýšili kapacitu tichých kupé, ponúkame v nich až 160 miest, čo sú štyri vozidlá, a podľa aktuálnej dopytu ich počet upravujeme," povedala Ptáčková.

Vypraví aj autobusy

Vlak vychádza z Prahy o 16:38 hod. a zastavuje aj v Kolíne, Havlíčkovom Brode, Žďári nad Sázavou, Brne, Břeclavi a Bratislave. Po minuloročných skúsenostiach dopravca upravil cestovný poriadok tak, aby lepšie eliminoval oneskorenie, ktoré v niektorých prípadoch dosahovalo až niekoľko hodín.

RegioJet od 17. júna vypraví do Chorvátska aj autobusové spoje, a to z Prahy cez Brno do Splitu so zastávkami napríklad v Zadare či Šibeniku. Autobus bude jazdiť do polovice septembra v piatok tam a v sobotu späť. Podľa prevádzkového manažéra Jiřího Jahelku sa zvyšuje záujem aj o toto spojenie, preto bude jazdiť ešte posilový automobil.