Egyptskí archeológovia v sobotu predstavili ďalší cenný nález z pohrebného miesta Sakkara neďaleko od Káhiry. Archeológom sa podarilo objaviť viac ako stovku sarkofágov spolu s múmiami a okolo štyridsať zlatých sošiek. Podľa miestneho ministra pre cestovný ruch Chalída Anáního ide o farebne zapečatené sarkofágy pochádzajúce z obdobia neskorého starovekého Egyptu a Ptolemaiovskej dynastie. Ich vek sa teda zhruba odhaduje na viac ako 2 500 rokov.

Objavené artefakty boli vystavené novinárom na improvizovanej výstave priamo v oblasti vykopávok na úpätí známej Džoserovej stupňovitej pyramídy. Novinárom bolo umožnené aj nahliadnuť do vnútra jedného z sarkofágov obsahujúceho mumifikované telo zabalené do bielej tkaniny.

Artefakty posilnia miestne múzea

Artefakty z hromadného nálezu majú byť následne prevezené do troch egyptských múzeí v Káhire a časť z exponátov poputuje aj do vznikajucého múzea v Gíze. Ďalšie objavy z pohrebného miesta majú byť predstavené širokej verejnosti ešte v tomto roku. Predmetom vykopávok sú aj pohrebné miesta egyptskej šľachty obsahujúce bohato zdobené, pozlátené a polychrómované sarkofágy.

Sakkara, ktorá je aj na zozname svetového dedičstva UNESCO plnila funkcia pohrebného miesta pre hlavné mesto Dolného Egypta Memphis cez viac ako tritisíc rokov.