Trenčianska elektrická železnička (TREŽ) jazdí medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami od roku 1909. Týmto vláčikom sa od nepamäti vozili turisti a hostia do kúpeľného mestečka. Električka má veľký význam z hľadiska miestneho cestovného ruchu a pôsobí aj ako atrakcia pre turistov. Do roku 2012 premávala električka v pravidelnom režime podľa cestovného poriadku, pod štátnymi železnicami.

V súčasnosti jazdí elektrický vláčik počas celého roka v tematických jazdách, zvyčajne raz do mesiaca. Každý rok odvezie záujemcov na Troch kráľov, počas Veľkonočných sviatkov, pri príležitosti prvomájových osláv, pri sviatku dňa detí, ale aj na Mikuláša. Ak by ste si chceli električku vychutnať sami pre seba, napríklad na romantickú jazdu vo dvojici, prípadne na firemný teambuilding, môžete si súkromnú jazdu objednať a dokonca aj vybrať vozeň, ktorý vás odvezie.

Tento rok, spojený s pandémiou koronavírusu však tvrdo dopadol aj na električku „Trežku“. Na základe zákazu organizovať verejné podujatia nemohli od marca usporiadavať tematické jazdy. Riaditeľ neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica (TREŽ) Dušan Nosál sa vyjadril, že ,,výpadok tematických podujatí spôsobuje železnici aj nemalé výpadky na tržbách a táto neštandardná situácia utlmila aktivity železničky. Zo zákulisia môžem prezradiť, že nechceme zostať s električkou len tak v zatvorenom depe a snažíme sa vymyslieť spôsob, ako sa prostredníctvom obrazu a zvuku dostať električkou do domovov našich najmenších návštevníkov."

Úzkorozchodná elektrická železnička oslávila v tomto roku 111. výročie prevádzky a čiastočnou kompenzáciou za neuskutočnené tematické jazdy bolo spustenie letnej víkendovej prevádzky. Prvá jazda sa konala presne v deň 111. narodenín 27. júna, pričom posledný letný vláčik vypravili 27. septembra. Na trati medzi kúpeľným mestom Trenčianske Teplice a Trenčianskou Teplou prepravili počas letnej sezóny napriek koronakríze takmer 7 400 cestujúcich, čo bolo o 686 turistov viac ako v minulom roku.

Elektrický vláčik premával počas letných víkendov a sviatkov štyrikrát denne. Z dôvodu dodržiavania rozostupov medzi cestujúcimi premávali zakaždým v súprave až dva vláčiky,čo sa odzrakdlilo na zvýšených prevádzkových nákladoch. „Počas letných mesiacov bolo vypravených 240 vlakov s takmer 7 400 cestujúcimi. To je v priemere 31 ľudí na jeden vlak,“ doplnil Nosál s tým, že otvoriť sa podarilo aj dopravnú expozíciu v depe električky v Trenčianskej Teplej.

Po sľubných výsledkoch letnej sezóny však prišla druhá vlna pandémie koronavírusu. Vznikli obavy, či sa uskutoční obľúbená a veľmi navštevovaná akcia Mikulášska električka. Podľa našich zistení ju pre vládne pandemické obmedzenia museli zrušiť. ,,Do poslednej chvíle sme dúfali a Mikulášsku električku plánovali, každoročne je totiž toto podujatie najviac navštevované a vyžaduje si aj dlhú prípravu. V minulom roku toto podujatie navštívilo viac ako 2-tisíc návštevníkov, avšak aktuálny vývoj opatrení ho definitívne odsúdil k neuskutočneniu. Žiaľ je to pre nás obrovské sklamanie a určite aj pre našich stálych návštevníkov" opisuje situáciu Dušan Nosál. 

 

Táto trať, ako aj samotná električka, je jedinečná svojho druhu na Slovensku a má lokálny význam. Podporovateľom železnice je Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trenčianske Teplice, obec Trenčianska Teplá a v neposlednom rade aj Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). TSK má záujem o zachovanie pozoruhodnej regionálnej železnice a preto ju aj finančne dotuje.,,Trenčiansky samosprávny kraj patrí medzi veľkých podporovateľov TREŽ, preto od roku 2015 prispieva každoročne na prevádzku unikátnej električky, ktorá je dôležitou súčasťou cestovného ruchu v kraji, 25-tisíc eur. Počas trvania spolupráce tak bola na tento účel poskytnutá celková suma 150-tisíc eur. S podporou Trenčianskej elektrickej železnice kraj počíta aj v budúcnosti", ozrejmila situáciu Lenka Kukučková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.