Korzo Zálesie
Zálesie je obec v okrese Senec, ktorá je od Bratislavy vzdialená 20 minút autom, autobusom približne 40 minút. Obec leží na ostrove, ktorý je tvorený ramenami Malého Dunaja. Na tomto mieste vzniklo jedno z najoriginálnejších miest, a to Korzo Zálesie. Je to drevené mólo nad dunajskou vodnou hladinou, ktoré má slúžiť ako prepojenie pre chodcov i cyklistov do blízkej rekreačnej lokality.
Pri vstupe na mólo sa nachádza Záleský maják, teda malá drevená rozhľadňa, z ktorej je krásny výhľad na Malý Dunaj. Na majáku sú aj tabule s popisom a obrázkami zvierat, ktoré žijú v okolí. Na móle sa nachádzajú tiež lavičky, takže si môžete dopriať oddych s pekným výhľadom. Keď prejdete mólo, pokračovať môžete v prechádzke po kamenistej ceste ďalej popri chatkách. V okolí by mal neskôr vyrásť aj oddychový areál či detské ihrisko.
Vodný kolový mlyn Tomášikovo
Pri Malom Dunaji na juhozápadnom Slovensku ostaneme, pretože ďalším pekným miestom je vodný mlyn z roku 1893 neďaleko obce Tomášikovo. Cesta autom trvá približne hodinu. Mlyn postavil János Maticza a zachoval sa v pôvodnom stave bez výraznejších zásahov do konštrukcie a interiéru. Posledná väčšia oprava sa uskutočnila v roku 1940, v roku 1982 bol mlyn upravený na expozíciu Vlastivedného múzea v Galante. Mlyn sa používal až do roku 1960.
Ak sa rozhodnete ísť pozrieť na tento mlyn, nenechajte si ujsť aj krátku zastávku v Tomášikove, kde sa nachádza aj Kaštieľ Talóš, ktorý bol postavený v 17. storočí. Istý čas slúžil ako sirotinec, neskôr ako polepšovňa. Nachádza sa pri ňom aj park so sochárskou výzdobou.
Červený kameň
Len niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy sa nachádza jednoznačne najkrajší hrad Malých Karpát. Na hrad Červený Kameň sa z hlavného mesta dostanete za približne 50 minút. Je považovaný za jeden z unikátov stredoeurópskeho staviteľstva. Jeho počiatku siahajú do 13. storočia. Verejnosti bol sprístupnený až v roku 1997, no momentálne je pre pandémiu ochorenia Covid-19 do odvolania zatvorený. Pre svoje stredoveké čaro sa na ňom natáčali aj rozprávky ako Princezná Fantagiró či Dračie srdce.
V jeho priestoroch sa nachádza aj múzeum a návštevníci majú na výber štyri okruhy prehliadok s rôznym zameraním a dĺžkou. Nádvorie tvorí malý park. Hrad je vhodný na návštevu s deťmi, ktoré okrem toho, že sa niečo naučia, zaujme aj predstavenie sokoliarov. Vstupné závisí od zvoleného okruhu, no pre dospelú osobu sa pohybuje od 5-7 eur.
Rozhľadňa Dúbravka
Nad obcou Soblahov v okrese Trenčín sa na lúke nachádza drevená rozhľadňa vysoká 9,5 metra. Od Bratislavy je vzdialená menej než hodinu a pol cesty autom. Parkovacie miesta nájdete pri cintoríne v obci Soblahov, odkiaľ je to k rozhľadni asi 10 minút pešo.
Rozhľadňa bola vybudovaná v roku 2015 a má dve vyhliadkové poschodia. Je odtiaľto krásny výhľad na Považský Inovec, Biele Karpaty i Strážovské vrchy. Vidieť sa dá aj časť mesta Trenčín a Nové Mesto nad Váhom. Neďaleko vyhliadky je umiestnené verejné ohnisko s lavičkami a priamo pod rozhľadňou nájdete kryté posedenie.
Sútok Moravy a Dunaja pri Devíne
Za zaujímavými a peknými miestami nemusíte chodiť ďaleko. Priamo v Bratislave sa nachádza jedna atrakcia, kde chodia nielen Bratislavčania, ale aj ľudia z okolitých krajín. Na sútoku Moravy a Dunaja sa miešajú vody oboch riek a vytvárajú zaujímavý farebný úkaz. Morava má tmavé vody a v mieste spojenia sfarbuje vody Dunaja tiež do tmava.
Najkrajší výhľad na sútok riek je z vrchnej časti hradu Devín. Okrem prírodnej scenérie hrad ponúka rôzne historické expozície a aktivity. Vďaka jeho strategickej polohe bol hradný kopec osídlený už v praveku. K hradu je možné dostať sa takmer všetkými druhmi dopravy: loďou, autom, autobusom, bicyklom aj pešo. Vstup na hrad pre dospelého je päť eur.
Sandberg
Na pieskovcový vrch Sandberg sa ide najlepšie z Devínskej Novej Vsi. Je to prechádzka s miernym stúpaním a zvládnu ju aj deti. Na Sandberg vedú turistické trasy z Devína aj Dúbravky. Vrch patrí do Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Na vyformovaní tohto úkazu malo podiel praveké more Tethys. V roku 1964 Sandberg vyhlásili za chránené nálezisko, v roku 1995 za prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany.
Dôvodmi ochrany je najmä výskyt bohatej flóry a fauny, o ktorých je možné sa dočítať na náučných tabuliach. Z vrcholu je krásny výhľad na hrad Devín, Hainburgské kopce, rieku Moravu aj zámok Schlosshof, Malé Karpaty, aj na zrúcaninu hradu Pajštún.
Smolenický zámok
Cesta na Smolenický zámok v obci Smolenice z Bratislavy trvá autom približne hodinu. Na mieste zámku stál pôvodne hrad postavený pravdepodobne v 14. storočí. Na začiatku 19. storočia vyhorel, no jeho poslední majitelia, Pálffiovci, začali na začiatku 20. storočia stavať na ruinách terajší zámok. Dokončený bol až po roku 1945.
V súčasnosti patrí SAV a využíva sa na rôzne zasadnutia a konferencie. Širokej verejnosti je preto sprístupnený iba čiastočne, aj to len počas letných mesiacov. Vstup pre dospelú osobu je 2,50 eura. Napriek tomu, že je momentálne zavretý, krásny je aj zvonku. V Smoleniciach a ich okolí možno okrem zámku navštíviť aj Jaskyňu Driny či Múzeum Molpír.
Haluzická tiesňava
Obec Haluzice, ktorá sa nachádza medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom, je viac než hodinu od Bratislavy. Najlepšie na cestu sú vlastné prepravné prostriedky, autobusy cez víkendy nepremávajú. Tiesňava je unikátna prírodná pamiatka, ktorá svojou atmosférou pripomína tropický prales. Je asi kilometer dlhá a 50 metrov hlboká, no neustále sa zväčšuje.
Je to krátka, no príjemná prechádzka s náučným chodníkom. Vidieť tiesňavu, ktorá sa stále rozširuje, je určite zážitok. Nájdete tu rôzne vodopády, technickú pamiatku v podobe hrádze a ďalšie prírodné úkazy. Na atraktivite jej pridáva , že nie je preplnená turistami a neustálym rozširovaním sa môže o rok vyzerať úplne inak ako teraz. Blízko tiesňavy sa nachádza aj zrúcanina haluzického kostolíka.
Malá Baňa
Ak máte radi pekné výhľady a prírodu, no nechce sa vám cestovať ďaleko a kráčať hodiny do kopca, možno odporučiť Malú Baňu. Malokarpatský vŕšok sa vypína nad bratislavskou mestskou časťou Rača, odkiaľ je bezproblémový prístup. Na miesto sa dá ísť autom aj autobusom. Na samotný vrch vedie modrá turistická značka.
Vrch nie je ničím výnimočný, kúsok pod ním je však vyhliadka, odkiaľ vidno vrchy Malých Karpát. Na vrchu sa dá opekať, prenocovať a atrakciou je aj drevená hojdačka či samoobslužný bufet.
Vodné dielo Gabčíkovo
Nádrž na Dunaji leží asi 53 kilometrov od Bratislavy neďaleko obce Gabčíkovo. Bolo vybudované v rokoch 1977až 1992 a určite stojí za návštevu. Dominantou je dozorná veža s vyhliadkovou plošinou. Vodné dielo si možno pozrieť z plošiny alebo využiť plavbu loďou z Gabčíkova či Bratislavy.
Toto miesto je zaujímavé aj pre cyklistov, ktorí si sem môžu urobiť cyklovýlet dlhý približne 100 km, ktorý sa začína a končí v Bratislave. Deti zaujme presklený výklenok priamo nad riekou.