Severný Cyprus pred pár dňami vyhlásil, že znovuotvorí plážovú oblasť  v opustenom letovisku Varoša.  Informáciu o sprístupnení „mesta duchov“ predniesol Ersin Tatar, premiér štátu Severný Cyprus spolu s tureckým prezidentom Tayyipom Erdoganom. Tento krok ostro odsúdili grécki Cyperčania, u ktorých to vyvolalo spomienky na tureckú inváziu z roku 1974, píše agentúra Reuters.

Letovisko leží v severnej časti rozdeleného Cypru. Varoša je predmestie väčšieho mesta Famagusta na východnom pobreží. Takmer 40-tisíc ľudí ju opustilo v roku 1974, kedy po gréckom puči nasledovala turecká invázia. V súčasnosti je verejnosti sprístupnených asi 200 metrov pláže, na ktorej sa nachádzajú opustené budovy hotelov. Zvyšok je ohradený ostnatým drôtom tiahnucim až do mora a strážený tureckými vojakmi, uvádza Reuters.

Pred rozdelením ostrova bola Varoša najvyhľadávanejšou destináciou na Cypre. V rokoch 1970-1974 ju navštívili hviezdy ako Elizabeth Taylor, Richard Burton či Brigitte Bardot.  Dnes sú tamojšie hotely schátrané a vchody do nich zarastené trávou. Turecké ministerstvo obrany vo štvrtok zverejnilo snímky, na ktorých sa už ľudia prechádzajú popri opustených budovách pri varošskej pláži, informoval o tom portál e15.cz.

Vzťahy medzi Tureckom a členmi Európskej únie Cyprom a Gréckom sú napäté. Niekoľko mierotvorných snáh neprinieslo žiadny výrazný pokrok a objavenie energetických zdrojov v mori skomplikovalo úsilie o vyriešenie rozdelenia ostrova. Cyprus rázne odsúdil krok k znovuotvoreniu pláže, podporu mu vyjadrilo aj Grécko.

„Rozhodnutie tureckého a okupačného režimu o rozšírení časti pláže pred ohradeným mestom Famagusta považujem za nezákonný akt a zjavné porušenie medzinárodného práva a uznesení Rady bezpečnosti OSN,“ uviedol na Twitteri cyperský prezident Nikos Anastasiades.

 

Podľa zdrojov agentúry Reuters vláda severného Cypru plánuje sprístupniť pobrežnú oblasť s dĺžkou 1,5 kilometra. Hotely a opustené budovy by mali naďalej zostať v zóne stráženej tureckými vojakmi. „Dúfame, že po ukončení prebiehajúcich prác bude celý Maras (turecký názov) pripravený na využitie s dodržaním vlastníckych práv," uviedol Erdogan a sľúbil podporu predstaviteľom cyperských Turkov. Tatar v auguste naznačil kroky na opätovné otvorenie Varoše s tým, že oživenie oblasti prinesie výhody obchodu a cestovnému ruchu.