Talianska vláda predstavila plán na vybudovanie podlahy rímskeho Kolosea. Návštevníci tejto starovekej stavby tak budú môcť stáť na mieste, kde kedysi bojovávali gladiátori, informovala v pondelok stanica BBC. Taliansky minister kultúry Dario Franceschini predstavil projekt v hodnote 18,5 milióna eur na vybudovanie technicky sofistikovanej drevenej vysúvacej podlahy v nedeľu s tým, že ju navrhne priemyselná spoločnosť Milan Ingegneria. Očakáva sa, že podlaha antickej pamiatky bude hotová v roku 2023.

Koloseum v súčasnosti podlahu nemá. Odstránili ju archeológovia ešte v 19. storočí a odkryli tak podzemnú sieť tunelov, kde boli gladiátori i zvieratá pred začatím gladiátorských zápasov zavretí, píše BBC. Plánovaná „výnimočná" podlaha Kolosea podľa Franceschiniho umožní návštevníkom "vidieť majestátnosť Kolosea" priamo z jeho vnútra.

„Ide o ďalší krok vpred k prestavbe arény. Je to ambiciózny projekt, ktorý pomôže k zachovaniu týchto archeologických objektov aj návratom k ich pôvodnej podobe," spresnil taliansky minister kultúry. Po tom, čo sa podlaha Kolosea vybuduje, budú sa tam môcť konať aj kultúrne podujatia. Spoločnosť Milan Ingegneria bola jedným z desiatich uchádzačov, ktorí ešte vlani reagovali na výzvu talianskej vlády v súvislosti s projektom obnovy podlahy Kolosea.

Víťazný projekt obsahuje aj inštaláciu stoviek drevených dosiek, s ktorými bude možné otáčať tak, aby sa do podzemných komôr dostalo prirodzené svetlo i vzduch. Mobilný systém podlahy bude schopný rýchlo zakryť alebo odokryť podzemie Kolosea v prípade jeho ochrany pred dažďom, pripomína agentúra AP. Podlaha bude podľa šéfa talianskeho rezortu kultúry kompletne rozobrateľná pre prípad plánov na jej nový dizajn v budúcnosti.

Koloseum opätovne otvorili pre verejnosť minulý týždeň po 41-dňovom zatvorení v dôsledku protipandemických obmedzení. V rámci bezpečnostných opatrení zriadili pre návštevníkov jednosmerný plán cesty po tomto starovekom monumente a obmedzili počet turistov na 1 260 denne. Pre porovnanie, pred pandémiou v roku 2019 prešlo Koloseom za deň až 25-tisíc návštevníkov.