Pražský magistrát kvôli sťažnosti člena Klubu Za starú Prahu Milana Pätka preverí možnosť prerobenia kalendária Staromestského orloja, ktoré nezodpovedá podobe vytvorenej Jozefom Mánesom v roku 1866 pri vtedajšej obnove pamiatky. ČTK to oznámil námestník primátora Adam Scheinherr (Praha Sebe). Hovorca magistrátu Vít Hofman uviedol, že odbor, ktorý mal obnovu na starosti, sa situáciou zaoberá. Práce podľa neho však boli vykonané podľa dokumentácie potvrdenej pamiatkarmi.

Triviálna podoba

,,Rekonštrukcia orloja bola dokončená v roku 2018, teda za minulého politického vedenia Prahy. Súčasná podoba je skutočne triviálna. Po základnej analýze situácie budeme požadovať preverenie možnosti prerobenia diela," uviedol námestník. Na sťažnosť, ktorú Patka podal minulý týždeň, upozornil Denník N . Predmetom sťažnosti je fakt, že niektoré postavy na obnovenej doske sa líšia od Mánesovho originálu, ktorý je uložený v depozitári Múzea hlavného mesta Prahy.

,,Situáciou sa ďalej zaoberáme a riešime ju," povedal Hofman. Dodal, že dôvodom vyhotovenia novej dosky bol stav tej predchádzajúcej, ktorú okopíroval akademický maliar Otakar Číla po požiari Staromestskej radnice v roku 1945.

,,Miera čiastkových opráv a premalieb už úplne znehodnocovala vyznenie diela a navyše predchádzajúca doska bola o niečo menšia ako Mánesov originál a medzerami medzi touto predchádzajúcou doskou a kamenným ostením kruhového otvoru sústavne zatekalo a vnikal prach do interiéru orloja," uviedol ďalej Hofman.

Súčasť rekonštrukcie veže

Doplnil, že oprava orloja bola súčasťou rekonštrukcie celej veže Staromestskej radnice a práce boli vykonané podľa projektovej dokumentácie, ktorá prešla stavebným konaním a v súlade so záväznými stanoviskami Národného pamiatkového ústavu aj odboru pamiatkovej starostlivosti magistrátu. ,,Finálny vzhľad orloja sme pri opravách okrem pamiatkarov konzultovali aj s ďalšími odbornými inštitúciami a odbornou verejnosťou," uviedol.

Pätka je jeden z autorov zmien na astrolábe pražského orloja. Astroláb je jedna z častí orloja, nachádza sa pod oknami v ktorých sa objavujú figúry apoštolov. Ešte nižšie na fasáde je kalendárium vymaľované podľa Mánesovho návrhu. Pamiatková inšpekcia ministerstva kultúry sa po oprave orloja venovala astrolábu, pretože proti jeho novej podobe niektorí odborníci protestovali. V roku 2019 ale konštatovala, že ide výlučne o astronomický problém. Podobou kalendária sa začala inšpekcia zaoberať až po teraz podanom podnete.

Kalendárium či mesačník vytvoril Jozef Mánes v roku 1866 pre vtedy novo obnovený Staromestský orloj. Od roku 1882 na orloji visí kópia diela, originál bol umiestnený do múzea, aby netrpel vplyvom počasia.