Alžbeta Amália Eugénia, ktorú blízki od detstva volali Sisi, sa narodila ako dcéra bavorského vojvodu Maximiliána Jozefa z rodu Wittelsbachovcov 24. decembra 1837 v  Mníchove. Bola bavorskou princeznou, rakúskou cisárovnou, českou a uhorskou kráľovnou, manželkou rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Zomrela  10. septembra 1898 v Ženeve na následky atentátu.

Alžbeta Bavorská
Zdroj: Marian Soth

V roku 1895 navštívila cisárovná Bardejovské kúpele, aby tu absolvovala liečebný pobyt. Bola počas ubytovaná v hoteli Deák, dnes hotel Alžbeta. Pri tejto príležitosti bol vybudovaný bočný vchod do hotela, ktorý slúžil špeciálne pre panovníčku a jej sprievod. Sisi bola disciplinovanou pacientkou, ktorá prísne dodržiavala kúpeľný režim. Na odporúčanie svojho ošetrujúceho lekára pila vodu z prameňa Lobogo (dnes je to prameň Alžbeta).

„Vznešená kráľovná má veľmi jednoduchú životosprávu. Včas ráno v novom kúpeľnom dome absolvuje teplý minerálny kúpeľ, potom raňajkuje. Jej raňajky spravidla pozostávajú z vajíčka na mäkko a čerstvo nadojeného mlieka. Po raňajkách sa Jej Veličenstvo v sprievode grófky Mikesovej alebo jej gréckeho učiteľa vydá na prechádzku,“ napísal Július Schultz.

Bronzová socha cisárovnej Sisi
Zdroj: Bardejovské kúpele, a.s

Podľa neho bola pozoruhodná húževnatosť a vytrvalosť, ktorú pritom Sissi prejavovala.

„Neúnavne chodí po prekrásnych lesoch 3-4 hodiny v jednom kuse bez toho, aby si aspoň raz odpočinula. .... kúpeľní hostia v maximálnej miere rešpektujú úctivý odstup a usilujú sa čo najviac o to, aby jej pokoj nerušili,“ napísal Schultz.

Práve v Alžbetínskom parku, kde stojí socha, sa začína trasa nového náučného chodníka ,,Sisi a jej zastavenia“. Trasa je dlhá 2,3 km, nachádza sa na nej 7 zastavení s informačnými tabuľami. Jej prejdenie trvá 1,5 hodiny, bez prestávky sa dá skrátiť na 45 minút. Fyzicky je chodník nenáročný a dostupný pre všetkých klientov a návštevníkov, vrátane rodín s deťmi a hendikepovaných osôb. Trasu môžu absolvovať aj so sprievodkyňou, ktorá im o Sisi porozpráva. Prevýšenie na trase je iba 45 metrov.

Náučný chodník
Zdroj: Bardejovské kúpele, a.s

Kúpele lákajú svojou romantikou a prepojenosťou na cisárovnú predovšetkým ženské návštevníčky, ktoré majú možnosť ubytovať sa aj v kráľovskom apartmáne Sisi.

Je luxusne zariadený, má obývaciu časť, spálňu, predsienku, samostatné WC, samostatnú kúpeľňu a veľkú terasu. Vybavený je masívnym talianskym štýlovým nábytkom.

Kráľovský apartmán
Zdroj: Marian Soth

Na prízemí, vedľa recepcie, kde je možné si zakúpiť suveníry a spomienkové predmety, sa nachádza verejnosti prístupný muzeálny apartmán Sisi, vybavený masívnym štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu, vyzdobený je fotografiami a obrazmi cisárovnej. Neslúži však na ubytovanie. Vo vitrínach sú repliky originálov pamätníka Sisi z parku pred hotelom, veľkňazského prsteňa, skleneného pohára, z ktorého panivníčka pila minerálnu vodu počas pobytu.

Vo vybranú augustovú nedeľu sa v Bardejovských Kúpeľoch každoročne koná spomienková slávnosť na počesť cisárovnej. Alžbetínsky Deň a je jedným z vrcholov kultúrneho leta už druhé desaťročie.

Značka ,,Kráľovské kúpele“ sa začala budovať od roku 2016, kedy priestory liečebného domu Alžbeta prešli rekonštrukciou.