Takmer 500 veľrýb rodu Globicephala uviazlo od pondelka do stredy na pobreží austrálskeho ostrovného štátu Tasmánia, pričom 380 z nich už zahynulo.  Miestne orgány začali v utorok ráno so záchranou približne 270 uviaznutých veľrýb v troch lokalitách odľahlej zátoky Macquarie Harbour neďaleko mesta Strahan na západe Tasmánie. Ďalších 200 uviaznutých jedincov objavili v stredu takmer desať kilometrov južne od týchto lokalít pomocou helikoptéry, informoval manažér správy tasmánskych národných parkov Nic Deka.

,,Pri pohľade zhora nevyzerali byť v stave, ktorý by sa dal zlúčiť s ich záchranou," uviedol Deka. ,,Väčšina z nich vyzerala, že nežije." Deka tiež povedal, že sa tímu námorných špecialistov síce podarilo vtiahnuť do vody približne 30 veľrýb nájdených v pondelok, niektoré z nich uviazli znovu. Miestni záchranári v stredu oznámili, že medzičasom zahynulo až 380 uviaznutých veľrýb. Ide tak zrejme o najväčší hromadný úhyn týchto živočíchov v dejinách Austrálie.

Veľryby rodu Globicephala patria do čeľade delfínovité. Majú najvyššiu bilanciu uviaznutia práve v Tasmánii, ktorá je podľa vedcov jediným austrálskym štátom, kde pravidelne dochádza k uviaznutiu veľrýb. Podľa stanice BBC zatiaľ nie je známe, čo spôsobilo uviaznutie týchto delfínov.